چالش رتبه ریسک اعتباری

اسماعیل محمدی

چالش رتبه ریسک اعتباری

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه OECD در آخرین اعلام رسمی رتبه ریسک اعتباری کشورها منتشره در درگاه رسمی آن سازمان در تاریخ ۱۱ بهمن ماه سال جاری رتبه ریسک اعتباری کشورمان را از ۶ به ۷ افزایش داده است. کاهش رتبه ریسک کشوری ایران از سوی سازمان همکاریهای اقتصادی برای توسعه درحالیست که رتبه ریسک اوکراین، کوزوو و صربستان بهبود یافته ولی رتبه ریسک کشورهای همچون الجزایر، عمان، تونس، ترکمنستان و ایران تنزیل یافت. 

شنبه 26 بهمن 1398 ساعت 22:53

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه OECD در آخرین اعلام رسمی رتبه ریسک اعتباری کشورها منتشره در درگاه رسمی آن سازمان در تاریخ 11 بهمن ماه سال جاری رتبه ریسک اعتباری کشورمان را از 6 به 7 افزایش داده است. کاهش رتبه ریسک کشوری ایران از سوی سازمان همکاریهای اقتصادی برای توسعه درحالیست که رتبه ریسک اوکراین، کوزوو و صربستان بهبود یافته ولی رتبه ریسک کشورهای همچون الجزایر، عمان، تونس، ترکمنستان و ایران تنزیل یافت. 

بدنبال رخدادهای سیاسی و اقتصادی پس از خروج ایالات متحده آمریکا از برجام و اجرایی شده دور جدیدی از تحریم ها علیه کشور از اردیبهشت سال 97 تا حال حاضر که گاه و بیگاه از جانب آمریکا بسته تحریمی جدید علیه کشور وضع می گردد، این تنزل و کاهش رتبه انتظار می‌رفت هرچند این شرایط عادلانه نیست. البته این رتبه معمولا روی نرخ و شرایط فاینانس بین المللی و نیز نرخ بیمه اعتبارات صادراتی برای واردات کالا و خدمات اثر دارد که رتبه بندی «او ای سی دی» در هفت گروه شامل رتبه هفت برای کشورهای پرریسک و رتبه یک برای کشورهای کم ریسک قرار می گیرند، هزینه های تامین مالی برای کشورهایی که در گروه ۷ قرار دارند تا ۱۰ برابر بیشتر از کشورهایی است که در زمره کشورهای کم ریسک قرار می گیرند.

نکته پایانی اینکه در حال رتبه اعلامی برای کشور موضوعیت چندانی ندارد، چرا که کشورهایی که در حال حاضر اقدام به ارائه چنین خدماتی به کشور می نمایند لزوما تابع قوانین این سازمان نیستند./اختصاصی دنیای بانک

اسماعیل محمدی- کارشناس ارشد حقوق بین الملل

تعداد بازدید : 23

ثبت نظر

ارسال

دنیای خبر