جهانگیری در مراسم روز ملی صادرات

تثبیت ارز ۴۲۰۰ تومانی؛ نتیجه تصمیم سران قوا

  • دوشنبه 22 دی 1399 ساعت 13:57

اخبار => اخبار

معاون اول رئیس جمهور گفت: قرار بود ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی ثابت نباشد، اما تثبیت نرخ نتیجه تصمیم سران قوا بود.
تثبیت ارز ۴۲۰۰ تومانی؛ نتیجه تصمیم سران قوا

آقای اسحاق جهانگیری در مراسم روز ملی صادرات افزود: شرایط اقتصادی در سال ۹۷ ایجاب کرد که ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالا‌های اساسی و یکسری کالا‌های ضروری اختصاص یابد همان موقع قرار بود این ارز ثابت نباشد و در مرداد همان سال به ۴۴۰۰ تومان رسید، اما در جلسه سران قوا مقرر شد که قیمت این ارز به همان ۴۲۰۰ تومانی برگردد و ثابت باشد.

وی اضافه کرد: سال ۹۸حدود ۱۵ میلیارد دلار برای کالا‌های اساسی اختصاص دادیم، اما در سال ۹۹، هشت میلیارد دلار به کالا‌های اساسی اختصاص یافت در حالیکه کمترین تنشی هم ایجاد نشد و این امر نشان از مدیریت در شرایط سخت است.

آقای جهانگیری گفت: با وجود شرایط تحریم و کرونایی عملکرد شما صادر کننده‌ها مثبت بود و در شرایطی که صادرات نفتی ما از سال متوسط ۵۰ میلیارد دلار به ۸ میلیارد دلار در امسال رسید ۸۵ میلیون تن کالا در بحبوحه تحریم‌های آمریکا علیه کالاها، کشتی‌ها و بنادر ایران، صادر و ۲۵ میلیون کالا نیز وارد شد که در این بین شما فعالان اقتصادی و صادرکنندگان باید سرتان را بالا بگیرید چه کسی غیر از شما می‌توانست در این شرایط نیاز‌های ارزی و کالایی کشور را تامین کند؟

توصیه جهانگیری به دولت بعدی آمریکا

وی افزود: شما باید بگویید در شرایطی که دشمن در جنگ تمام عیار می‌خواست اقتصاد کشور را نابود کند نگذاشتید دشمن به ویژه آمریکا در این کار موفق شود حال ببینید ترامپ و آمریکا امروز چه شرایطی دارند و ما چه شرایطی داریم.

معاون اول رئیس جمهور گفت: دولت بعدی آمریکا باید از عملکرد و مقاومت ملت و فعالان اقتصادی ایران درس بگیرد و در مقابل آن سر تعظیم فرود بیاورد.


ارسال نظر

ارسال