دفاع مدیرعامل بانک صادرات از حذف ۴ صفر

ماجرای حملات سایبری به شبکه بانکی

ماجرای حملات سایبری به شبکه بانکی

حجت الله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات ایران با دفاع از تصمیم دولت برای حذف ۴ صفر اظهار کرد: ممکن است که پس از اجرای طرح حذف چهار صفر در کوتاه مدت، نوسان قیمت‌ها را داشته باشیم اما خیلی زود به ثبات خواهند رسید؛ قطعا می‌توان ادعا کرد که حذف چهار صفر نمی‌تواند اثر تورمی بلندمدت داشته باشد. او همچنین از ناکام ماندن حملات سایبری به شبکه بانکی ایران خبر داده اما جزییات بیشتری را فاش نکرده است.

دوشنبه 14 مرداد 1398 ساعت 4:49

به گزارش دنیای بانک و بیمه، مدیرعامل بانک صادرات از حملات سایبری ناکام به شبکه بانکی خبر داد و گفت: چندین بار حمله سایبری صورت گرفت که به نتیجه نرسید. به گزارش ایرنا، ججت الله صیدی خاطرنشان کردن تلاش ها برای مقابله با تحریم‌ها، اضافه کرد: دشمنان تلاش دارند که از طریق تحریم اقتصادی، فشار بر روی جامعه را افزایش دهند و احساس درد و کمبود را بین مردم ایجاد کنند.

وی ادامه داد: شبکه بانکی، نقش اصلی و مهمی را در اقتصاد کشور ایفا می‌کند به طوری که تقریبا در همه پروژه‌هایی که در کشور اجرا می‌شود، تامین مالی توسط بانک‌ها انجام شده است. مدیرعامل بانک صادرات درباره چالش ها و مسایل بانکی نیز گفت: این مباحث به دلیل پیچیدگی‌هایی که دارند باید در فضایی آرام و تخصصی مورد بررسی قرار گیرد.

مدیرعامل بانک صادرات با بیان اینکه حذف چهار صفر باعث روان شدن معاملات می‌شود، گفت: ممکن است که پس از اجرای این طرح در کوتاه مدت، نوسان قیمت‌ها را مشاهده کنیم اما خیلی زود به ثبات خواهند رسید؛ حذف چهار صفر نمی‌تواند اثر تورمی بلندمدت داشته باشد.

 صیدی درباره طرح حذف چهار صفر از پول ملی، افزود: حذف چهار صفر، طرح مثبتی به شمار می‌رود که سبب روان‌تر شدن معاملات و شفاف شدن قیمت‌ها می‌شود. وی خاطرنشان کرد: گاهی بحث می‌شود که حذف چهار صفر اثر تورمی داشته و می‌تواند باعث رشد تورم شود که این موضوع را قبول ندارم.
مدیر عامل بانک صادرات اضافه کرد: بر اساس این طرح، ریال در کنار تومان قرار می‌گیرد که به بخش پذیری واحد پول ملی کمک می‌کند.
صیدی یادآور شد: «تومان» هیچگاه از زندگی ایرانی‌ها حذف نشده و «ریال» فقط برای گزارشگری اقتصادی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
وی با اشاره به تجربه سایر کشورها برای اصلاحات پولی، گفت: اگر به تجربه سایر کشورها نگاهی بیندازیم به دو تجربه موفق در اتحادیه اروپا و ترکیه می‌رسیم.
مدیرعامل بانک صادرات افزود: در اتحادیه اروپا اقدام به تبدیل واحدهای پول مختلف و پراکنده به یورو کردند، در ترکیه نیز «لیر جدید» رونمایی شد.
صیدی ادامه داد: ممکن است که پس از اجرای طرح حذف چهار صفر در کوتاه مدت، نوسان قیمت‌ها را داشته باشیم اما خیلی زود به ثبات خواهند رسید؛ قطعا می‌توان ادعا کرد که حذف چهار صفر نمی‌تواند اثر تورمی بلندمدت داشته باشد.
وی درباره میزان موفقیت‌آمیز بودن طرح حذف چهار صفر در شرایط غیرعادی اقتصادی و تحریم، گفت: تاثیر روانی تحریم بیشتر از آثار واقعی آن است، تاثیر واقعی تحریم بر اقتصاد به حدی نیست که نتوانیم اصلاحات پولی در کشور انجام دهیم.
مدیرعامل بانک صادرات ادامه داد: سیاست گذار پولی سال‌ها دنبال انجام این اصلاحات پولی بود که با تصویب هیات وزیران جنبه اجرایی یافته است.
به گزارش ایرنا، هیات دولت در جلسه روز چهارشنبه (۹ مرداد) به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری، لایحه پیشنهادی بانک مرکزی مبنی بر تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان و حذف چهار صفر را به تصویب رساند.
این تصمیم با هدف حفظ کارایی پول ملی، تسهیل و بازیابی نقش ابزارهای پرداخت نقد در تبادلات پولی داخلی و هماهنگی با آنچه در فرهنگ و عرف جامعه درباره واحد پول ملی رواج یافته است، اتخاذ شد.

 

تعداد بازدید : 20

ثبت نظر

ارسال

دنیای خبر