چگونه از زیان به سود رسیدند؟

لبخند بر چهره سهامداران بانک اقتصاد نوین

لبخند بر چهره سهامداران بانک اقتصاد نوین

لبخند بر چهره سهامداران بانک اقتصاد نوین نشست چراکه میزان سپرده‌های نخستین بانک خصوصی ایران در سالی که گذشت ۴۷ درصد و میزان تسهیلات هم بیش از ۴۶ درصد قد کشیده، درآمدهای بانک افزایش‌یافته و از میزان مطالبات غیر جاری هم ۱۸ درصد کم شده است. نتیجه یک سال سخت هیئت‌مدیره بانک اقتصاد نوین که به تائید سهامداران رسیده، تبدیل زیان به سود و انتظار برای تداوم سودآوری بانک اقتصاد نوین و بازده سهام ونوین در سال جاری است.

چهارشنبه 1 مرداد 1399 ساعت 15:51

 

به گزارش دنیای بانک و بیمه، مجمع عمومی عادی سالیانه بانک اقتصادنوین، بعدازظهر دوشنبه سی‌ام تیرماه سال ۱۳۹۹ در سالن همایش‌های هتل المپیک با حضور ۶۳.۰۱ درصدی سهامداران برگزار شد و صورت‌های مالی این بانک برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ به تصویب سهامداران رسید.

رشد ۴۷ درصدی سپرده‌ها

در ابتدای مجمع علیرضا بلگوری، عضو هیئت‌مدیره و مدیرعامل با ارائه گزارشی از عملکرد بانک در سال گذشته گفت: سپرده‌های اشخاص در بانک اقتصادنوین ۴۷ درصد رشد داشته درحالی‌که سپرده‌های کل شبکه بانکی کشور ۳۱.۴ درصدی رشد کرده است. مقایسه این دو عدد نشان می‌دهد، سپرده‌های اشخاص در بانک اقتصادنوین ۱۶ درصد بیشتر از سپرده‌های کل شبکه بانکی رشد داشته است و این بانک توانسته سهم بازار خود را افزایش دهد.

رشد ۴۶.۵ درصدی تسهیلات

به گفته او، مانده تسهیلات اعطایی در پایان سال مالی منتهی به اسفند ۹۸ حدود ۴۵۹.۴ هزار میلیارد ریال بوده که با رشد ۴۶.۵ درصدی نسبت به سال ۹۷ مواجه شده است. این روند در سه‌ماهه ابتدایی سال جاری با ثبت ۱۱ درصد رشد ادامه یافته است. رشد تسهیلات اعطایی کل شبکه بانکی کشور ۲۸.۳ درصد بوده که بانک اقتصادنوین با افزایش ۴۶.۵ درصدی آن، توانسته ۱۸ درصد بالاتر از رشد شبکه بانکی کشور به تأمین نقدینگی صنایع فعال کشور و واحدهای تولیدی و صنعتی کمک کند.

بلگوری همچنین افزود: روند رشد تسهیلات در سال جاری نیز ادامه داشته و در سه‌ماهه ابتدایی سال جاری ۱۱ درصد نسبت به پایان سال ۹۸ رشد یافته است.

رشد درآمدها

مدیرعامل بانک اقتصادنوین با اشاره به اینکه جمع درآمدهای بانک در سال ۹۷ حدود ۵۶.۸ هزار میلیارد ریال است، گفت: این رقم در سال ۹۸ به ۶۴.۹ هزار میلیارد ریال رسیده که بیانگر افزایش ۱۴ درصدی در این بخش است.

او افزود: بانک اقتصادنوین در سال منتهی به پایان اسفندماه ۹۸ در ضمانت‌نامه‌های صادره ریالی رشد ۹۵ درصدی را به‌جا گذاشته است. همچنین مبلغ ضمانت‌نامه‌های صادره ارزی نیز از ۱۷.۲ میلیون دلار در سال ۹۷ به ۲۳.۴ میلیون دلار در سال ۹۸ افزایش‌یافته که نشان از رشد ۳۶ درصدی دارد.

مدیرعامل بانک اقتصادنوین رشد خالص سایر درآمدهای بانک را ۲۹۶ درصد اعلام کرد و گفت: این شاخص از ۷.۷ میلیارد ریال به ۳ هزار میلیارد ریال افزایش‌یافته که عمده آن به دلیل رشد ۲۴۲ درصدی سود حاصل از فروش اموال تملیکی و دارایی‌های مازاد بانک در طی سال ۹۸ بوده است. این بانک با عرضه سهام شرکت‌های لیزینگ اقتصادنوین و پرداخت نوین آرین در بازار بورس طی سال ۹۹ درآمد حاصل از فروش این سرمایه‌گذاری‌ها را در سال جاری شناسایی خواهد کرد.

بلگوری به وضعیت مثبت تراز ارزی بانک اقتصادنوین اشاره کرد که منجر به رشد ۵/۴۶ درصدی معاملات ارزی بانک از ۵.۶ هزار میلیارد ریال در سال ۹۷ به ۸.۲ هزار میلیارد ریال در سال ۹۸ شده و با توجه به افزایش روند نرخ ارز در سال ۹۹ در صورت تداوم وضعیت باز ارزی مثبت طی سال ۹۹ نیز درآمدهای بانک اقتصادنوین از این محل قابل‌توجه خواهد بود.

کاهش ۱۸ درصدی مطالبات غیر جاری

او با اشاره به اقدامات انجام‌شده در راستای وصول مطالبات غیر جاری بیان کرد: مجموعه اقدامات انجام‌شده منجر به وصول ۱۶ هزار میلیارد ریال از مطالبات غیر جاری بانک شد که بیانگر کاهش ۱۸ درصدی این شاخص است. با توجه به‌کارگیری این منابع در عملیات انتهای سال گذشته سودآوری از محل آن منجر به افزایش درآمد تسهیلات اعطایی بانک در سال ۹۹ خواهد شد.

 

زیان، سود شد

مدیرعامل بانک اقتصادنوین با تأکید بر اینکه ما توانستیم زیان ۱۱ هزار میلیارد ریالی در شهریور ۹۸ را به ۶۰۵ میلیارد ریال سود تبدیل کنیم، بیان داشت: روند سود بانک همچنان ادامه دارد و در سه‌ماهه اول سال جاری، سود بانک به بیش از یک هزار میلیارد ریال رسیده است. به‌طور حتم با افزایش تسهیلات پرداختی بانک پیش‌بینی ما این است که روند رو به رشد بانک ادامه داشته و با سوددهی مناسب همراه باشد. این موضوع موجب شد زیان ۱۴۹ ریالی هر سهم در پایان سال ۹۷، به ۴۶ ریال سود در سال ۱۳۹۸ برسد.

بلگوری با اشاره به سودده بودن تمام شرکت‌های زیرمجموعه بانک اقتصادنوین اشاره کرد و گفت: در سال ۹۸ به نسبت سال ۹۷ درآمد سرمایه‌گذاری‌ها رشد ۹۲ درصدی را ثبت کرد و در بخش میانگین مانده سرمایه‌گذاری‌ها نیز رشد ۳۱ درصدی محقق شد.

در پایان بر اساس تصمیمات مجمع، روزنامه دنیای اقتصاد به‌عنوان روزنامه رسمی بانک و موسسه حسابرسی تدوین و همکاران به‌عنوان شرکت حسابرس بانک انتخاب شدند.

تعداد بازدید : 84

ثبت نظر

ارسال