برای کاهش التهاب بازار ارز

تاکید همتی بررعایت ضوابط مبارزه با پولشویی

تاکید همتی بررعایت ضوابط مبارزه با پولشویی

رئیس کل بانک مرکزی بر ضرورت رعایت ضوابط مبارزه با پولشویی برای کاهش التهاب بازار ارزتاکید کرد.

شنبه 24 آبان 1399 ساعت 15:22

عبد الناصر همتی عبدالناصر همتی، در نشست دوره‌ای با مدیران عامل شبکه بانکی کشور با بیان اینکه در راستای کنترل و رصد تراکنش‌های ریالی، دستورالعمل شفاف سازی تراکنش‌های بانکی به بانک‌ها ابلاغ شده است گفت: ساختار تعریف شده در ضوابط مذکور باید در بانک‌ها ایجاد و رعایت شود.

وی افزود: در شرایط کنونی نظام پولی و ارزی کشور از طرف کسانی که تخلف‌های تراکنشی دارند مورد صدمه قرار گرفته و عملکرد مثبت نظام بانکی در حمایت از تولید و رشد اقتصادی با برخی عملکرد‌ها ناقص در عدم رعایت ضوابط مبارزه با پولشویی زیر سوال می‌رود.

رئیس‌کل بانک مرکزی با توجه به نوسانات و تلاطم نرخ ارز ناشی از عملکرد شبکه‌های ارز فردایی که در تلاش برای بر هم زدن تعادل نرخ ارز هستند، بانک‌ها را موظف کرد که تمهیدات لازم به‌منظور جلوگیری از سوءاستفاده از زیرساخت‌های بانکی برای اهداف پولشویی و معاملات مخرب در بازار‌ها را از طریق تعبیه سیستم‌ها و سازوکار‌های مورد نیاز برای این موضوع با جدیت بیشتر پیگیری کنند.

همتی در ادامه با بیان اینکه بازار بین بانکی جزو مهمی از ساختار سیاست‌گذاری پولی است و بانک مرکزی ساختار بازاری آن را تقویت خواهد کرد، نرخ‌های بالا در این بازار را که عمدتاً ناشی از ناترازی برخی بانک‌ها است برای نظام بانکی مناسب ندانست و تاکید کرد بانک‌ها نرخ متعادل ۲۰ درصد را رعایت و از سپرده‌گذاری بین بانکی با نرخ‌های بالاتر اجتناب کنند.
همچنین رئیس شورای پول و اعتبار بر رعایت سود سپرده‌های بانکی مصوب شورای پول و اعتبار تاکید کرد.
او ابراز امیدواری کرد: با توجه به برنامه‌هایی که برای مدیریت نرخ ارز داریم بر فشار حداکثری دشمن در این دوره نیز فائق آمده و به نرخ‌هایی که عوامل اقتصادی تایید می‌کنند دست‌یابیم.

تعداد بازدید : 21

ثبت نظر

ارسال