دستور بانک مرکزی به بانک‌ها

بانک‌ها به پول بلوکه شده به شرط وام سود بدهند

بانک‌ها به پول بلوکه شده به شرط وام سود بدهند

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای خطاب به مدیران شبکه بانکی کشور دستور داد که هرچند بلوکه کردن بخشی از پول مشتریان در قبال پرداخت تسهیلات با توافق بین مشتری و بانک منع قانونی ندارد، اما بانک‌ها حتی اگر مشتریان هم راضی باشند، باید به مبلغ سپرده‌شده و بلوکه شده سود پرداخت کنند.

سه شنبه 10 تیر 1399 ساعت 12:30

به گزارش دنیای بانک و بیمه، اگر شما هم جزو مشتریان بانک‌ها هستید که برای گرفتن وام ناچار شده‌اید بخشی از پول‌تان را نزد بانک سپرده‌کنید، باید بدانید که این اقدام بانک‌ها خلاف است و ممنوع؛ مگر اینکه خودتان با بانک‌تان توافق کرده‌ باشید. حالا اگر هم خواسته یا ناخواسته پول‌تان بلوکه شده، حالا یک خبر خوب، بانک مرکزی می‌گوید: برای جلوگیری از تخطی از حداکثر نرخ سود تسهیلات بانکی مصوب شورای پول و اعتبار، در صورتی که وفق توافق بین بانک و گیرنده تسهیلات و قبل از اعطای تسهیلات، بخشی از وثایق به صورت نقدی و در قالب مسدود کردن سپرده توثیق می‌شود، سپرده مسدود شده شما نزد بانک باید فقط در قالب حساب سپرده سرمایه‌گذاری مدت‌دار باشد و با احتساب و پرداخت سود علی‌الحساب به معادل آن، نرخ سود متناظر با دوره زمانی آن سپرده انجام شود.

حالا اگر بانکی این بخشنامه بانک مرکزی را قبول ندارد، کافی است نظرات و تخلفات بانکی را با دنیای بانک و بیمه در میان بگذارید تا پیگیری شود.

بخشنامه بانک مرکزی را اینجا بخوانید:

تعداد بازدید : 342

ثبت نظر

ارسال

دنیای خبر