جزییات حد و مرز سهامداری در بازار پول مشخص شد

انحصاران سهامداران بزرگ بانک‌ها در خط پایان

رضا کربلائی - همشهری

انحصاران سهامداران بزرگ بانک‌ها در خط پایان

انتشار جزئیات تصمیم اخیر شورای پول و اعتبار برای اصلاح ترکیب سهامداری بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و اجرای آن در یک سال آینده پیش‌بینی می‌شود که به شائبه‌ خودمختاری و انحصارطلبی برخی سهامداران بزرگ بانکی پایان داده شود و سقف تملک سهامداری بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بین شهروندان ایرانی و خارجی‌ها یکسان خواهد شد.

سه شنبه 2 مهر 1398 ساعت 3:33

به گزارش دنیای بانک و بیمه، انتظار می‌رود در آینده ترکیب سهامداران بانک‌های عمدتا خصوصی کشور دچار دگرگونی شود چرا که براساس اعلام بانک مرکزی، در اختیار داشتن سهم بیشتر از حد تعیین شده، باعث در اختیار گرفتن کرسی‌های بیشتر در هیأت‌مدیره بانک‌ها و مؤسسات اعتباری نخواهد شد. بانک مرکزی پیشنهاد‌دهنده اصلاح ترکیب سهامداری بانک‌ها بوده و حالا شورای پول و اعتبار به استناد قانون اصلاح قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل44 قانون اساسی، حکم به این تغییر مهم داده است.

سقف جدید سهامداری بانک‌ها
به‌گزارش همشهری، از این پس هر فرد حقیقی یا حقوقی ایرانی یا خارجی می‌تواند تا سقف 10درصد سهام بانک‌های ایران را در اختیار داشته باشد و نیازی به دریافت مجوز از بانک مرکزی ندارد. البته سهامدارانی که هم‌اکنون کمتر از 10درصد سهام بانکی را داشته باشند و بخواهند سهام بالای 10درصدی را در اختیار بگیرند، باید از بانک مرکزی اج