قربانی تسلیم نشدن در برابر سیاست‌های دستوری

اردوغان رئیس بانک مرکزی ترکیه را عزل کرد

اردوغان رئیس بانک مرکزی ترکیه را عزل کرد

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه رئیس بانک مرکزی این کشور را برکنار کرده است. در فرمانی که به امضای آقای اردوغان رسیده و در آخرین ساعات شب گذشته منتشر شده، رئیس‌جمهوری ترکیه مراد چتینکایا، رئیس بانک مرکزی را از سمت خود برکنار و معاون او را جانشینش کرده است. دلیل برکناری رئیس کل بانک مرکزی ترکیه ایستادگی در برابر سیاست‌های دستوری دولت اردوغان بوده است.

یکشنبه 16 تیر 1398 ساعت 6:26

به گزارش دنیای بانک و بیمه،آقای چتینکایا در سه سال گذشته، رئیس بانک مرکزی ترکیه بوده است. مراد اویسال اکنون جانشین او شده است.دلیل رسمی برای برکناری آقای چتینکایا داده نشده است اما برخی رسانه‌ها گزارش کرده بودند آقای اردوغان منتقد سیاست‌های رئیس برکنار شده بوده است. از جمله انتقادهای مطرح شده، سرعت کم بانک مرکزی ترکیه در کم کردن نرخ بهره بوده است.

گفته شده آقای چتینکایا تمایلی به کم کردن نرخ بهره نداشته است.بانک مرکزی ترکیه از مدت‌ها پیش تحت فشارهای شدیدی از ناحیه آقای اردوغان بوده تا به رونق گرفتن اقتصاد ترکیه کمک کند.آقای اردوغان خواهان کاهش نرخ بهره است و می‌گوید این کار برای بهبود و تقویت رشد اقتصادی ترکیه ضروری است.

خبرگزاری رویترز گفته است این دو به جز مساله نرخ بهره بر سر بی‌ثباتی پول ملی و تورم بالا هم اختلاف نظر داشتند.رشد اقتصاد ترکیه برای دومین فصل متوالی کند شده و تورم در این کشور رو به افزایش بوده است.

 
 
تعداد بازدید : 21

ثبت نظر

ارسال

دنیای خبر