آمار

اختصاصی دنیای بانک و بیمه + نمودار

پشت صحنه بیمه درمان خانواده سامان

پشت صحنه بیمه درمان خانواده سامان

شرکت بیمه سامان به تازگی خدمت تازه ای را با عنوان و شعار «بیمه درمان خانواده، مطمئن‌تر از مطمئن» رونمایی کرده است. خدمتی متفاوت که به نظر می تواند گزینه خوب و مطلوبی برای خانواده هایی باشد که دنبال بهره مندی از مزایای بیمه درمان تکمیلی هستند. افزایش هزینه های درمانی و عدم پوشش مناسب برای بسیاری از خانوارهای ایرانی از خدمات بیمه درمان تکمیلی اگرچه باعث شده تا بیمه سامان این گروه را در هدف بیمه گری خود قرار دهد، اما سوال اینجاست که آیا تمرکز روی این رشته بیمه پرخسارت به پاشنه آشیل بیمه سامان تبدیل نخواهد شد؟

چهارشنبه 8 آبان 1398 ساعت 11:28

به گزارش دنیای بانک و بیمه، برای قضاوت درباره خدمت تازه بیمه سامان که در ماه های گذشته بخش زیادی از فضای تبلیغاتی بیلبوردهای کلانشهرها را به خود اختصاص داده و اذهان شهروندان را درگیر کرده است، بهتر است ابتدا به جزییات برنامه شرکت بیمه سامان پرداخته شود. واقعیت این است که بسیاری از شرکت های بیمه ارائه خدمات بیمه درمان تکمیلی را منوط به بیمه گروهی و یا اصطلاحا سازمانی و شرکتی کرده اند و بسیاری از مردم که در بخش های دولتی یا خصوصی عمدتا بزرگ و متوسط اشتغال ندارند، از دریافت مزایای خدمات بیمه درمان تکمیلی محروم مانده اند. بیمه سامان با هدف رفع این چالش بیمه تکمیلی خانواده سامان را معرفی و اعلام کرده است: از آنجایی که تمام افراد نمی‌توانند تحت نظر ارگان یا سازمان خاصی به صورت گروهی بیمه تکمیلی درمان را تهیه کنن، بیمه سامان اقدام به ارائه طرح بیمه تکمیلی برای خانواده‌ها کرده است.

نکته مهم اینکه در بیمه تکمیلی خانواده، بیمه سامان به عنوان بیمه‌گر متعهد شده تا تمامی هزینه‌های درمانی و بیمارستانی بیمه‌گذار شامل هزینه‌های بیمارستانی، عمل‌های جراحی، پاراکلینیکی، جراحی‌های سرپایی، خدمات آزمایشگاهی، هزینه‌های آمبولانس، زایمان، ویزیت، دارو و دندانپزشکی را براساس شرایط بیمه‌نامه تکمیلی درمان خانواده و فرانشیز توافق شده پرداخت کند.

به این ترتیب بیمه گذاران به هنگام انعقاد قرارداد بیمه تکمیلی خانواده باید به آن توجه کنند تا در آینده دچار سوء برداشت نشوند، دقت در شرایط بیمه نامه تکمیلی درمان خانواده و البته میزان فرانشیز توافق شده است. مزایای بیمه تکمیلی خانواده سامان، تقریبا همان ویژگی های بیمه درمان تکمیلی گروهی است و بر اساس طرح های مختلف با دریافت حق بیمه های مختلف، خدمات جبران هزینه های پزشکی متفاوت خواهد بود. جزییات طرح های 6 گانه بیمه تکمیلی درمان خانواده سامان را کلیک روی هر گزینه قابل مشاهده است.

 

ارزیابی دنیای بانک و بیمه

  1. قالب های انتخاب شده در قالب 6 طرح بیمه سامان نشان می دهد که هم گزینه های مختلفی را متناسب با بودجه خانوار پیش روی شهروندان قرار می دهد و هم اینکه ترکیب و حد و مرز تعریف شده برای پوشش خدمات درمانی و پزشکی هم تایید کننده آن است که از حیث مدیریت ریسک حداکثر دقت نظر صورت گرفته تا نسبت خسارت پرداختی به حق بیمه تولیدی در رشته بیمه تکمیل درمان قابل مانیتور بوده و از این منظر ریسک جدی سبد بیمه گری بیمه سامان را تهدید نمی کند.
  2. انتخاب بیمه تکمیل درمان خانواده سامان، یک گزینه و دروازه برای راهیابی این شرکت به درون خانواده هاست، در واقع پوشش بیمه تکمیل درمان خانواده، سطح مقاومت و اصطکاک موجود بین مدیران سازمان ها و شرکت ها با شرکت های بیمه گر را برای شرکت های بیمه کننده ندارد و نمایندگان و عرضه کنندگان خدمات بیمه تکمیل درمان خانواده سامان به مستقیم با خانواده ها ارتباط برقرار می کنند. توفیق احتمالی بیمه سامان در اجرای طرح بیمه تکمیل درمان خانواده و جلب رضایت حداکثری آنها می تواند راه را برای فروش دیگر خدمات بیمه ای از جمله بیمه های زندگی و ... هموارتر سازد.
  3. هر چه قدر بیمه تکمیل درمان خانواده سامان بتواند طیف گسترده ای از مردم در سطح کشور را پوشش دهد، ریسک این شرکت  در رشته بیمه تکمیل درمان کاهش می یابد. چرا که پراکندگی ریسک در جغرافیای یک کشور 80 میلیون نفری و همچنین توزیع ریسک بین بیمه گذاران شاغل در رشته فعالیت های متفاوت و البته مولفه هایی چون سن، دامنه آسیب پذیری بیمه شدگان در برابر بیماری ها و نیاز آنها به خدمات درمانی را تقویت می کند. به این معنا که با گسترش چتر بیمه تکمیل درمان خانواده سامان بین طیف وسیعتر از مردم در سطح کشور با پراکندگی شغلی و ... آنها، ریسک خسارت بالای پرداختی نسبت به حق بیمه تولیدی بیمه سامان تعدیل خواهد شد. بنابراین به نظر می رسد در هنگام طراحی بیمه خدمات درمن خانواده سامان، ملاحظاات فنی و مدیریت ریسک این انتخاب لحاظ شده باشد.
  4. نسبت خسارت پرداخت شده به حق بیمه تولید شده توسط شرکت بیمه سامان در نیمه نخست سال گذشته 65 درصد، در پایان سال گذشته 78 درصد و در نیمه نخست امسال هم 90 درصد ارزیابی می شود. تا زمانی که مدیریت شرکت بیمه سامان بتواند نسبت خسارت پرداخت شده به حق بیمه تولید شده در رشته بیمه تکمیل درمان را از یک طرف و مدیریت منابع و مصارف حاصل از فروش بیمه تکمیل درمان را از طرف در یک دامنه تعریف شده حفظ کند، تمرکز شرکت بیمه سامان در انتخاب بیمه تکمیل درمان خانواده قابل دفاع خواهد بود، مشروط به اینکه بتواند هم رضایت بیمه گذاران را به دست آورد و هم اینکه این انتخاب از سوی ذی نفعان از جمله سهامداران حمایت شود.
  5.  یک فرضیه مهم این است که شرکت بیمه سامان با طرح بیمه تکمیل درمان خانواده در حال مدیریت و انتقال ریسک ناشی از قراردادهای بیمه گروهی تکمیل درمان و توزیع ریسک آن است. چرا که وابستگی شرکت های بیمه به قراردادهای گروهی بیمه تکمیل درمان اگرچه باعث تقویت کمی سبد پرتفوی آئها و سبقت آنها در افزایش حق بیمه تولیدی نسبت به دیگر شرکت ها می شود، اما این قراردادها با 2 عارضه جدی مواجه هستند، نخست تاخیر در پرداخت حق بیمه های گروهی و به دنبال آن اختلال در روند خدمات دهی شرکت های بیمه گر به بیمه گذاران و دوم احتمال قطع قراردادها در پایان دوره و فقدان استمرار این قراردادها. از این منظر توزیع ریسک بیمه های تکمیل درمان از سوی شرکت بیمه سامان در قالب طرح بیمه تکمیل درمان محتمل به نظر می رسد.
  6. برندسازی زیرکانه سامان؛ انتخاب شعار «بیمه خانواده، مطمئن تر از مطمئن» از سوی شرکت بیمه سامان البته دارای ماهیت تبلیغاتی هم هست و زیرپوست آن یک رویکرد ارتباطی زیرکانه و هوشمندانه گنجانده شده که نه تنها به تقویت برند بیمه سامان، بلکه به استحکام ذهنیت جامعه هدف کمک می کند، به صورتی که بیمه سامان در طرح بیمه خانواده دنبال افزون براینکه دنبال تامین یک نیاز جدی خانواده هاست، بلکه می خواهد این اقناع را نزد مردم ایجاد کند که خدمات بیمه سامان مطمئن تر از دیگر شرکت هاست و خدمات افزوده تری هم ارائه می دهد. المان ها و طرح های گرافیکی انتخاب شده برای تبلیغات بیمه تکمیل درمان خانواده سامان گویای همین واقعیت است که این شرکت در حال انتقال یک پیام اطمینان بخش به جامعه هدف است. این موضوع از سوی دیگر شرکت های بیمه گر باید مورد دقت قرار گیرد که در هنگام تبلیغات چه پیامی قرار است منتقل شود، و مهم تر اینکه برداشت و ذهنیتی که در جامعه مخاطب هدف ایجاد می شود تا چه اندازه با برداشت و هدف ارسال کننده پیام، یکسان است یا در تضاد خواهد بود.

تخفیف برای بیمه تکمیلی سامان!

اصل مهم در بیمه گری این است که شرکت بیمه کننده حق بیمه را به هنگام صدور بیمه نامه دریافت کند، تا جریان نقدینگی شرکت دچار اختلال نشود. از این رو بسیاری از شرکت ها گزینه تخفیف برای خرید نقدی را مطرح می کنند. کسانی هم که بخواهند 10 درصد تخفیف از بیمه سامان بگیرند، می توانند به هنگام خرید بیمه تکمیلی خانواده سامان، با انتخاب گزینه پرداخت نقدی، 10 درصد تخفیف بگیرند. افزون بر اینکه این شرکت بیمه به دنبال آن است تا از کانال ارائه خدمات بیمه تکمیلی درمان خانواده، آنها را ترغیب کند تا از پوشش بیمه های عمر بهره مند شود و تخفیف 10 درصدی هم برای همین منظور پیش بینی شده است. البته اگر یک خانواده 3 نفره یا بیشتر بخواهند باهم از بیمه تکمیلی درمان خانواده  سامان بهره مند شوند، مشمول 15 درصد تخفیف می شود که مجموع تخفیف روی هر بیمه نامه از 25 درصد فراتر نخواهد رفت

بدون بیمه پایه؛ بیمه شوید

روزهای نه چندان دور یکی از مشکلات و موانع بر سر بهره مندی مردم از بیمه تکمیلی درمان، الزام شرکت های بیمه گر به مردم برای برخورداری از پوشش بیمه پایه بود؛ به این معنا که اگر کسی دارای بیمه تامین اجتماعی، حوادث درمانی، خدمات درمانی نیروهای مسلح و سلامت ایرانیان نبود، نمی توانست از بیمه تکمیلی درمان استفاده کند. اما تعدادی از شرکت های بیمه گر از جمله بیمه سامان این مانع را برداشته و اعلام کرده که برای استفاده از خدمات بیمه تکمیل درمان خانواده سامان  الزام به داشتن بیمه های پاینه نیست و در صورتی که خریدار بیمه تکمیلی، بیمه‌ پایه نداشته‌باشد، با پرداخت 18 درصد  بیشتر از حق‌بیمه تعیین شده در طرح های 6 گانه بیمه سامان می تواند از مزایای تعریف شده بهره مند شود.

قبل از بارداری بیمه بخرید!

تصور نکنید پس از خرید بیمه تکمیل درمان از شرکت های بیمه بلافاصله می توانید از خدمات آن استفاده ببرید. اصلی در بیمه تکمیل درمان وجود دارد، به عنوان دوره انتظار که نشان می دهد فرد بیمه گذار چه مدت زمان پس از خرید بیمه نامه می تواند از پوشش های آن استفاده کند. در تمامی طرح های 6 گانه بیمه تکمیلی خانواده سامان، برای پرداخت هزینه های جراحی، دوره انتظار 3 ماهه  و زایمان 9 ماهه خواهد بود و بنابراین بیمه گذارانی که قصد دارند از پوشش هزینه های زایمان استفاده کنند، باید دقت کنند که قبل از بارداری باید بیمه تکمیل درمان خریداری کرده باشند. به این ترتیب خانم هایی که دوران بارداری را تجربه می کنند، نمی توانند از خدمات پوشش هزینه های زایمان استفاده ببرند.

فرانشیز؛ سن، خانواده

خانواده ها در هنگان تصمیم گیری  برای خرید بیمه تکمیل درمان، دغدغه دارند، اینکه عضو گروه در قالب سازمان دولتی و شرکت های خصوصی نیستند، یا اینکه بیمه پایه ندارند، فرانشیز پرداختی زیاد است، شرایط سنی چگونه است، آیا باید تک تک اعضای خانواده بیمه شوند؟ روشن است که بیمه تکمیل درمان خانواده گزینه مناسبی است برای خانواده های حتی 2 نفره که نه شاغل دولتی هستند و نه در بخش خصوصی امکان استفاده از بیمه تکمیل درمان برای آنها پیش بینی شده است. تصور کنید میلیون ها ایرانی که شغل شان اصطلاحا «آزاد» است، این جمعیت انبوه، گزینه مطلوب بیمه سامان قلمداد شده است. به همین دلیل این شرکت حتی قید الزام بیمه پایه را برداشته است. چرا که بسیاری از افراد دارای شغل آزاد چه بسا فاقد بیمه های پایه اجباری باشند و حالا دیگر نگران هزینه های درمانی خود نیستند و می توانند با پرداخت مبغلی بیشتر از مزایای بیمه تکمیلی درمان خانواده سامان استفاده کنند. افزون بر اینکه حق فرانشیز بیمه تکمیل درمان سامان 10 درصد است، یعنی اینکه بیمه گذار تنها 10 درصد از هزینه های درمانی را خودش می پردازد و 90 درصد باقی را بر اساس سقف قرارداد بین بیمه گذار و بیمه گر بر دوش بیمه سامان خواهد بود. همچنین حداکثر سن در بیمه تکمیل خانواده سامان 70 سال در نظر گرفته شده است.

تصور غلط یا اشتباه رایج

بسیاری بر این باور اشتباه هستند که وقتی سرپرست خانواده یک حق بیمه را به شرکت بیمه گر می پردازد، پس تمامی اعضای آن خانواده مشمول مزایای بیمه تکمیل درمان هستند. این تصور غلط البته ناشی از اشتباه رایج در شیوه بازاریابی و اطلاع رسانی شرکت های بیمه است که باعث گمراهی مردم شده است. دقت کنید نماینده بیمه و بازاریاب چه می گوید و شرکت بیمه گر چه تعهداتی را می پذیرد. شرکت بیمه سامان برای پایان دادن به این تصور غلط یا اشتباه رایج به صراحت اعلام کرده است: در بیمه تکمیلی خانوادگی با دریافت حق‌بیمه به تعداد اعضای خانواده برای همه‌ی آن‌ها بیمه تکمیلی خریداری می‌شود. با این تفاوت که به جای صدور بیمه‌نامه به تعداد اعضای خانواده، یک بیمه‌نامه که در آن نام سرپرست خانواده و افراد تحت تکفل او نوشته شده‌باشد صادر خواهدشد.

حق بیمه را نقد بدهیم با قسطی؟

حق‌بیمه تکمیلی به صورت سالیانه و براساس سن بیمه‌گذار تعیین می‌شود و بیمه‌گذار می‌تواند به یکی از دو روش نقدی و یا اقساطی حق‌بیمه خود را پرداخت کند. بر اساس اعلام شرکت بیمه سامان، پرداخت حق‌بیمه به روش نقدی و یکجا ، شامل ۱۰ درصد تخفیف خواهد شد و درصورتی که بیمه‌گذار مایل به پرداخت حق‌بیمه خود به صورت اقساطی باشد، در ابتدا باید ۳۰ درصد آن ‌را به عنوان پیش‌ پرداخت بپردازد و مابقی را در 6 فقره چک متوالی یک ماهه پرداخت کند، البته فقط در طرح نسیم امکان پرداخت حق‌بیمه به صورت اقساطی وجود ندارد.

چگونه از بیمه سامان پول بگیریم؟

روش اول: بیمه‌گذاران به مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه سامان مراجعه کنند.

در صورت مراجعه بیمه‌گذار به مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه سامان که امکان صدور معرفی‌نامه به صورت آنلاین را داشته‌باشند، در همان محل معرفی‌نامه به صورت آنلاین برای آن‌ها صادر می‌شود.  در این حالت پرداخت هزینه‌های درمانی بیمه‌گذار تا سقف تعهدات پوشش‌های بیمه سامان برعهده‌ی خود شرکت می‌باشد و بیمه‌گذار فقط باید ۱۰ درصد هزینه‌های پزشکی را در همان محل به عنوان فرانشیز و سهم خود پرداخت کند.

در صورتی که بیمه‌گذار بخواهد به مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه سامان که امکان صدور معرفی‌نامه به صورت آنلاین را ندارند، مراجعه کند، باید از قبل به نمایندگی‌های بیمه سامان رفته و برای مرکز درمانی مورد نظر خود معرفی‌نامه دریافت نماید. در این حالت نیز مانند حالت قبل بیمه‌گذار فقط باید ۱۰ درصد هزینه‌های پزشکی را در همان جا، به عنوان فرانشیز و سهم خود پرداخت کند.

روش دوم: بیمه‌گذاران به مراکزی به غیر از مراکز طرف قرارداد بیمه سامان مراجعه کنند.

در این صورت اگر بیمه‌گذار بیمه‌ پایه داشته‌باشد و بخواهد از آن استفاده‌کند در ابتدا باید با فاکتور هزینه‌ها و مدارک درمانی به بیمه‌ پایه خود مراجعه نماید و مبلغ مورد تعهد بیمه گر اول را دریافت کند. پس از آن بیمه‌گذار باید به یکی از نمایندگی‌های بیمه سامان مراجعه نماید و با تحویل مدارک خود مابقی هزینه‌ها به استثنای ۱۰ درصد فرانشیز را دریافت کند. همچنین علاوه بر تحویل مدارک به نماینده‌ی خود می‌توانند مستقیما مدارک خود را تحویل شعبات بیمه سامان یا شرکت درمانت دهند. در غیر این صورت اگر بیمه‌گذار، بیمه‌ پایه نداشته باشد و یا نخواهد از آن استفاده کند، می‌تواند از همان ابتدا به یکی از نمایندگی‌های بیمه سامان مراجعه نماید و هزینه‌های پزشکی خود را تا سقف تعهدات بیمه سامان از آن دریافت کند.

تعداد بازدید : 7

ثبت نظر

ارسال

دنیای خبر