آمار

روحانی: مردم! خبرهای خوب بورسی داریم

فروش سهام دولت در ۳ بانک و ۲ شرکت بیمه

فروش سهام دولت در ۳ بانک و ۲ شرکت بیمه

دولت سهام خود در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات و شرکت‌های بیمه البرز، اتکایی امین و تعدادی از شرکت‌های بزرگ را به مردم می‌فروشد. امروز حسن روحانی، رئیس جمهور با اعلام اینکه خبرهای خوب بورسی در راه است، گفت:بر اساس برنامه ریزی‌ها در روزها و هفته های آینده شاهد یک اقدام مهم از سوی وزارت اقتصاد خواهیم بود که واگذاری سهام در قالب صندوق «ETF» خواهد بود که شامل عرضه سهام شرکت های مهم بانکی و بیمه ای است.

پنجشنبه 4 اردیبهشت 1399 ساعت 5:15

به گزارش دنیای بانک و بیمه، حسن روحانی در جلسه هیات دولت اظهار داشت : در بورس در هفته های گذشته در خصوص شرکت های مرتبط با تامین اجتماعی «شستا» قدم های خوبی برداشته شد به طوری که واگذاری سهام آن با استقبال خوب مردم مواجه شد. رییس جمهور در ادامه افزود : بر اساس برنامه ریزی‌ها در روزها و هفته های آینده شاهد یک اقدام مهم از سوی وزارت اقتصاد خواهیم بود که واگذاری سهام در قالب صندوق «ETF» خواهد بود که شامل عرضه سهام شرکت های مهم بانکی و بیمه ای است. حسن روحانی افزود : مردم می توانند تا سقف ۲ میلیون تومان این سهام را خریداری کنند که از تخفیف هم برخوردار می شود.

وی اظهار داشت : البته باز هم در هفته های آینده در خصوص بورس خبرهای خوبی برای مردم خوبمان خواهیم داشت و این یکی از راه های حرکت اقتصادی دولت است.رییس جمهور تصریح کرد : امسال که سال جهش تولید نامگذاری شده، یکی از راه ها فعالیت صحیح بانک ها است و یکی دیگر از راه های مهم، بازار سرمایه است و در عین حال یکی از مسائل مهم بازار کار است و ما باید کاری کنیم که اشتغال جدید را شکل دهیم و آن را فعال کنیم.

بخش‌های مهم صحبت‌های روحانی را بخوانید:

بگذریم از یک گروه کوچکی که کاسب‌اند و روز تحریم، کاسب تحریم‌ و روز کرونا، کاسب کرونا هستند. یک افکار کودکانه و بچه‌گانه‌ای در ذهن یک اقلیت کوچکی سیر می‌کند و خیلی متأسفیم این اقلیت کوچک خط را از بیرون می‌گیرد و متاسفانه هر چه آنها می گویند، اینها دومرتبه تکرار می کنند و بلندگویی هستند که حرف بیگانگان را تکرار می کنند. راجع به آمار تردید می کنند، راجع به درمان تردید می کنند، راجع به پیشرفت کشور تردید می کنند و راجع به کارآمدی نظام تردید می کنند و صبح تا شب، "الْوَسْواسِ الْخَنَّاسِ الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ"، دنبال وسوسه هستند.

از بخش اقتصاد کشور تشکر می‌کنم و اینکه ما در 3 ماهه آخر سال و 3 ماهه چهارم سال، در کشاورزی و در صنعت رشد داریم که البته این رشدها، تقریباً به شرایط قبل از کرونا مربوط می‌شود ولی امیدوارم بعد از کرونا هم بتوانیم مسلط شویم و بتوانیم این رشد را حفظ کنیم و در بخش‌های مختلف این کار را انجام دهیم.

 بعضی از شرکت‌ها ضرر کردند، بعضی از شرکت‌ها امروز فعالیت‌شان چند برابر شده و بعضی از محصولات است که امروز صادرات‌ آن چند برابر شده است و بعضی از محصولات که می‌خواهیم به آن برسیم هر چه داشته باشیم، می‌توانیم صادر کنیم پس خط صادرات را باید بعضی جاها عوض کنیم، برخی از فعالیت اقتصادی را در بعضی از جاها باید عوض کنیم و برخی از فعالیت‌های اقتصادی را باید بیشتر یاری و کمک کنیم.

بحمدالله آمار و ارقام که در تورم مشاهده می‌کنیم، آمار خوبی بود. اینکه اعلام شد، تورم نقطه نقطه ما به 19 درصد رسیده و اینکه تورم 12 ماهه به 32 درصد رسیده است، این قدم نشان دهنده این است که مسیر، باز هم کاهش تورم است البته این روزها، شرایط ما سخت‌تر شده است و این شرایط، پیچیده است اما در عین حال همچنان این امیدواری وجود دارد که بتوانیم تورم را مهار کنیم.

از بانک مرکزی می‌خواهم تلاش خود را ادامه دهد، اینکه امروز در تلاش‌ها و فعالیت‌ها می‌بینیم که مسایل بهره‌های بین بانکی، مقداری کاهش پیدا کرده و شرایط بهتر شده، معنایش این است که می‌توانیم شرایطی را بوجود بیاوریم که اقتصاد متحول شود.

باید به بخش‌های کارگاه‌های متوسط وکوچک از جمله در برخی از امور صادراتی، توجه ویژه‌ای داشته ایم چرا که باید امسال نیز مثل پارسال اتکاء ما به صادرات غیرنفتی باشد.

در این شرایط هم در بورس در هفته‌های گذشته قدم خوبی در زمینه شرکت‌های مربوط به سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) برداشته شد که مورد استقبال مردم قرار گرفت و تأثیرگذار بود.

ان‌شاء الله در روزهای آینده و هفته‌های آینده شاهد یک قدم مهم از طرف وزارت اقتصاد خواهیم بود که آن هم باز سهامی را البته به صورت واحدهایی که در صندوق است، واحدهای ETF ان‌شاء الله آماده می‌شود از بانک‌های مهم، از سهام بیمه‌های مهم و اینها ترکیب شده و این سهام عرضه می‌شود و هر کسی هم می‌تواند تا 2 میلیون تومان این سهام را خریداری کند و از یک تخفیفی هم برخوردار می‌شود. به نظر من باز هم در هفته‌های آینده شاهد خبرهای خوبی در بورس برای مردم عزیز خواهیم بود و این یکی از راه‌های حرکت اقتصادی ما است.

امسال که سال جهش تولید است، یکی از راه‌های آن فعالیت درست بانک‌ها است، یکی از راه‌های مهم، بازار سرمایه است و یکی از مسایل مهم در بازار کار است که باید کاری کنیم که اشتغال را بوجود بیاوریم و جبران کنیم.

البته شرایط آمار اشتغال تا قبل از کرونا، خوب است، یعنی آمار ماه اسفند در اشتغال، قبل از مسایل تأثیرات کرونا، خوب است و 1.7 واحد درصد بیکاری کاهش پیدا کرده است اما همه می‌دانیم که سال جدید در فصل بهار، یک شرایط خاصی داریم و باید خودمان را آماده کنیم تا بیکاری‌ها را به یک نحوی جبران کنیم.

تعداد بازدید : 10

ثبت نظر

ارسال

دنیای خبر