بمب خبری در صنعت بیمه

سرمایه بیمه آسیا ۱۰۰۵ درصد جهش می‌کند

سرمایه بیمه آسیا ۱۰۰۵ درصد جهش می‌کند

هیئت‌مدیره شرکت بیمه آسیا سرانجام از گام بلند خود برای پایان دادن به انتظار طولانی سهامداران برداشتند و خبر دادند که سرمایه این شرکت قرار است ۱۰۰۵ درصد افرایش یابد و از ۲۳۰ میلیارد تومان فعلی به ۲ هزار و ۵۴۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان افزایش یابد. اتفاقی که بدون تردید مثل یک بمب خبری در صنعت بیمه ایران خواهد بود که سودآوری سهام بیمه ‌آسیا و البته قدرت‌نمایی این شرکت در رقابت با دیگران را افزایش خواهد داد. ماجرا چیست و مسعود بادین و دیگر اعضای هیئت‌مدیره بیمه آسیا چه برنامه‌ای در دست دارند.

سه شنبه 13 خرداد 1399 ساعت 20:4

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دنیای بانک و بیمه، افزایش سرمایه شرکت بیمه آسیا به امضای ۵ عضو هیئت‌مدیره این شرکت، یعنی مسعود بادین، فضل‌الله معظمی، بهروز ناظمی، مهدی شریفی و محمدرضا عربی مزرعه شاهی رسیده است و هر ۵ نفر در جلسه ۱۱ خردادماه به پیشنهاد افزایش سرمایه بیمه آسیا رأی مثبت داده‌اند. این افزایش سرمایه کم‌سابقه و شاید بیمه سابقه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت مشهود شامل عرصه و حق کاربری املاک و مستغلات بیمه آسیا صورت می‌گیرد و حالا هیئت‌مدیره این شرکت منتظر اعلام نظر حسابرس و بازرس قانونی یعنی سازمان حسابرسی است.

گزارشی که هیئت‌مدیره بیمه آسیا منتشر کرده، بر این محور اساسی متمرکز است که با افزایش سرمایه بزرگ‌ترین شرکت بیمه‌ای بخش خصوصی ایران، سهم پذیرش حق بیمه اتکایی قبولی بیمه آسیا افزایش می‌یابد و سهم حق بیمه اتکایی واگذاری اختیاری هم کاهش خواهد یافت که نتیجه این تغییر افزایش سودآوری و به دنبال آن افزایش سود هر سهم بیمه آسیا خواهد بود. خبری خوب برای سهامداران بیمه آسیا در سال‌های آینده و البته امسال چراکه با انتشار گزارش افزایش سرمایه بیمه آسیا از هم‌اکنون صف خرید سنگینی برای خرید سهام این شرکت شکل‌گرفته است.

همچنین بر اساس مقررات بیمه مرکزی برای شرکت‌های بیمه نسبت حق بیمه سهم نگهداری به حقوق صاحبان سهام باید کمتر از ۳۰۰ درصد باشد که با افزایش سرمایه بیمه آسیا این نسبت محقق خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دنیای بانک و بیمه، نسبت درآمد حاصل از واگذاری اجباری به حق بیمه اتکایی اجباری بیمه آسیا در پایان سال گذشته ۷۳ درصد و نسبت درآمد ناشی از واگذاری اختیاری به حق بیمه اتکایی اختیاری هم ۱۴ درصد برآورد شده و طی سال‌های ۹۵ تا ۹۸ به‌صورت میانگین از صد در صد واگذاری اجباری حدود ۸۰ درصد آن برای شرکت بیمه آسیا عایدی داشته و ۲۰ درصد برای شرکت هزینه به ارمغان آورده است و در خصوص واگذاری اختیاری هم از صد در صد واگذاری اختیاری شرکت بیمه آسیا ۶۶ درصد عایدی داشته و ۳۴ درصد آن را هزینه کرده است و حالا با افزایش سرمایه این شرکت در صورت واگذاری اجباری و اختیاری کمتر حق بیمه به دیگر شرکت‌ها، سودآوری بیمه آسیا بیشتر هم خواهد شد.

هدف بیمه آسیا از افزایش سرمایه چیست؟

این گزارش می‌افزاید: بر اساس برنامه‌ دولت و بیمه مرکزی به‌عنوان نهاد ناظر، برای کاهش سهم اتکایی واگذاری اجباری از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد در رشته‌های غیرزندگی و از ۵۰ درصد به ۲۰ درصد در رشته‌های زندگی طی سال‌های ۹۲ تا ۱۴۰۰ و همچنین افزایش سرمایه شرکت‌های بیمه‌ای جهت کاهش سهم واگذاری اتکایی و اختیاری و افزایش سهم نگهداری نزد شرکت‌های بیمه، حالا بیمه آسیا درصدد افزایش سرمایه خود برآمده است.

هیئت‌مدیره بیمه آسیا اعلام کرده با افزایش سرمایه این شرکت، ساختار مالی و نسبت حقوق صاحبان سهام به سهم بیمه حق نگهداری اصلاح خواهد شد و این نسبت به زیر ۳۰۰ درصد به‌عنوان سطح قابل‌قبول موردنظر بیمه مرکزی کاهش می‌یابد. افزایش سرمایه این شرکت البته باهدف بهره‌مندی از معافیت مالیاتی ناشی از افزایش سرمایه شرکت‌ها صورت می‌گیرد و ظرفیت قبولی ریسک بیمه آسیا هم بیشتر خواهد شد و با در نظر گرفتن شرایط تحریم‌ها و محدودیت در واگذاری اختیاری، ظرفیت بیمه آسیا در سهم نگهداری حق بیمه هم بهبود پیدا می‌کند. افزایش سودآوری و بازده شرکت و رضایت سهامداران درنتیجه افزایش ظرفیت نگهداری بیمه‌نامه‌های صادره و افزایش ظرفیت قبولی و همچنین اصلاح ساختار مالی شرکت در بازار سرمایه با به‌روز شدن ارزش دارایی‌های ثابت مشهود شامل املاک و مستغلات ازجمله اهدافی است که هیئت‌مدیره بیمه آسیا با افزایش سرمایه شرکت دنبال می‌کنند؛ اما شاید شاه‌بیت این افزایش سرمایه که باعث رقابت شدید در صنعت بیمه در رشته‌های بیمه مسئولیت و بیمه انرژی پروژه‌های نفت و گاز کشور خواهد شد، این است که یکی از معیارهای اصلی انتخاب شرکت‌های بزرگ نفتی و پتروشیمی، در واگذاری عملیات بیمه‌ای خود به شرکت‌های بیمه، کفایت سرمایه‌ شرکت‌های بیمه‌گر است و ازنظر هیئت‌مدیره بیمه آسیا، افزایش سرمایه شرکت یکی از ضرورت‌های مهم جهت دستیابی به این بخش از بازار بیمه‌ای کشور و افزایش سهم شرکت بیمه آسیا در کنسرسیوم‌های بیمه‌ای به‌حساب می‌آید. افزون بر اینکه افزایش سرمایه با در نظر گرفتن روند افزایش حق بیمه‌های صادره بیمه آسیا باعث حفظ ساختار مالی فعلی شرکت در سال‌های آینده جهت جذب پرتفوی حق بیمه خواهد شد.

در گزارش هیئت‌مدیره بیمه آسیا از مجموع ۱۳۴ قلم زمین و ساختمان تحت تملک این شرکت، ارزش ۱۳۱ قلم از این دارایی‌ها به‌روز شده و روند حق بیمه صادره و اتکایی قبولی قبل و بعد از افزایش سرمایه شرکت شفاف منتشرشده است.

متن کامل گزارش هیئت‌مدیره بیمه آسیا درباره افزایش سرمایه این شرکت را اینجا بخوانید:

تعداد بازدید : 76

ثبت نظر

ارسال

دنیای خبر