کارنامه ۱۱ ماهه بیمه گران رسید

سبقت رشد حق بیمه و کاهش نسبت خسارت

سبقت رشد حق بیمه و کاهش نسبت خسارت

دنیای بیمه: تازه‌ترین آمارهای بیمه مرکزی از کارنامه شرکت‌های بیمه‌ای ایران نشان می‌دهد که از یک‌سو رشد حق بیمه از رشد خسارت پرداخت‌شده در ۱۱ ماه نخست سال ۹۸ سبقت گرفته و نسبت خسارت به حق بیمه تولیدشده در صنعت بیمه بهبود پیداکرده است. نشانه‌هایی که ممکن است حکایت از بهبود مدیریت ریسک در شرکت‌های بیمه داشته باشد، آن‌هم در سالی که اقتصاد و کشور ایران سالی پر از حادثه را تجربه کرد.

دوشنبه 11 فروردین 1399 ساعت 10:16

به گزارش دنیای بانک و بیمه، مبلغ حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی به ترتیب در حدود ۵۲,۹ و ۲۹.۶ هزار میلیارد تومان است و بدین ترتیب رشد حق بیمه تولیدی و رشد خسارت پرداختی (نسبت به مدت مشابه سال گذشته) به ترتیب در حدود ۳۸.۱ و ۲۵.۷ درصد برآورد می‌شود. روایت رسمی بیمه مرکزی را ابتدا بخوانید:

 

 

  •  نسبت خسارت بازار با حدود ۵,۵ واحد کاهش (در مقایسه با مدت مشابه سال قبل) ۵۵.۹ درصد است. البته در محاسبه این نسبت (حاصل تقسیم خسارت پرداختی به حق‌ بیمه تولیدی برحسب درصد)، مبالغ خسارت‌های معوق، ذخایر حق‌ بیمه، کارمزد شبکه فروش و هزینه‌های اداری- عمومی شرکت‌های بیمه در نظر گرفته نمی‌شود.
  •  ۴ رشته‌ اعتبار، حوادث راننده، درمان و شخص ثالث- مازاد (به ترتیب با حدود ۴۵۹,۲، ۷۴.۱، ۷۳.۲و ۶۶ درصد) نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه داشتند.
  •  حدود ۶۴,۲ میلیون بیمه‌نامه صادر و حدود ۲۳ میلیون فقره خسارت پرداخت‌شده که نسبت به سال گذشته به ترتیب نزدیک ۱۰.۴ درصد افزایش و ۴۹.۲ درصد کاهش نشان می‌دهد. شایان‌ذکر است کاهش در تعداد موارد خسارت پرداختی، به دلیل کاهش (۵۲.۳ درصدی) این تعداد در بیمه درمان با سهم عمده (۸۸.۳ درصدی) از تعداد خسارت‌های پرداختی بازار بیمه بوده است.
  •  سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی صنعت بیمه به ترتیب حدود ۶۸,۷ و ۶۶.۹ درصد است.
  •  سهم ۳ رشته بیمه شخص ثالث و مازاد، درمان و زندگی به ترتیب حدود ۳۴، ۲۳,۸ و ۱۴.۶ درصد از پرتفوی حق بیمه تولیدی بازار بیمه کشور است. البته سهم رشته‌های بیمه در دوره‌های زمانی کمتر از یک سال معمولاً با تغییرات زیادی همراه است، لذا در تحلیل سهم از پرتفوی رشته‌ها در بازار بیمه باید این موضوع را موردتوجه قرار داد.

دنیای بانک کارنامه ۱۱ ماهه صنعت بیمه ایران در سال ۱۳۹۸ را به نمایش می‌گذارد:

تعداد بازدید : 34

ثبت نظر

ارسال

دنیای خبر