آمار

بیمه فقط داروهای ایرانی را پوشش می‌دهد

بیمه فقط داروهای ایرانی را پوشش می‌دهد

‌مدیرکل بیمه سلامت فارس با بیان اینکه نرخ‌گذاری دارو و خدمات درمانی توسط این سازمان انجام نمی‌شود، اذعان کرد که این بیمه تنها داروهای ایرانی را تحت پوشش دارد.

چهارشنبه 4 مهر 1397 ساعت 4:20

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، صابر فرخی سه‌شنبه 3 مهرماه در جمع خبرنگاران گفت: در فارس جمعیتی حدود 2 میلیون و 800 هزار نفر تحت پوشش صندوق بیمه سلامت هستند که این تعداد 55 درصد از کل جمعیت استان را شامل می‌شود.

او با یادآوری اینکه پنج صندوق بیمه‌ای در فارس، بیمه شدگان را پوشش داده است؛ گفت:  یک میلیون و هشت هزار نفر از جمعیت روستایی، عشایری و شهرهای زیر 20 هزار نفر استان فارس تحت پوشش صندوق روستایی و عشایری قرار دارند.

فرخی با بیان اینکه فارس به لحاظ تعداد بیمه شده صندوق روستایی، رتبه دوم کشور را دارد، تعداد  بیمه شدگان صندوق همگانی که در قالب طرح تحول سلامت و از سال 93 بیمه شده‌اند را بیش از 600 هزار نفر اعلام کرد.

به گفته فرخی، هم‌اینک 300 هزار بیمه شده سلامت در استان فارس تحت پوشش صندوق بیمه کارکنان دولت قرار دارند.

وی به وجود 100 هزار بیمه شده در صندوق سایر اقشار این سازمان بیمه‌ای در فارس هم اشاره کرد و افزود: 10 هزار نفر از جمعیت کل بیمه شدگان این صندوق را اتباع بیگانه مجاز ساکن در استان تشکیل می‌دهند.

مدیرکل بیمه سلامت فارس همچنین با بیان اینکه سالانه 250 هزار تومان بابت حق بیمه از بیمه شدگان دریافت می‌شود، گفت: بیمه سلامت ایرانیان برای 90 درصد از فارسی‌ها رایگان است حال آنکه میانگین این عدد در کشور به حدود 85 درصد می‌رسد.

فرخی با بیان اینکه دولت اعتبارات این سازمان بیمه‌ای را سالانه مشخص می‌کند، گفت: با توجه به مشکلات  اقتصادی فعلی، نهادهای نظارتی و قضایی در هزینه‌کرد اعتبارات ورود کرده و هر ماه اعتباری که سازمان بیمه سلامت از خرانه دریافت می‌کند را بررسی و نظارت می‌کنند‌.

وی همچنین تاخیر در پرداخت‌های بیمه‌ای به مراکز درمانی را از دغدغه‌های همیشگی مراکز درمانی دولتی و غیر دولتی عنوان و خاطرنشان کرد: تلاش شد تا پرداخت به مراکز تحت پوشش دولتی طرف قرارداد بیمه سلامت به روز شود.

مدیرکل بیمه سلامت فارس ادامه داد: 70 درصد از پرداخت‌ها به مراکز طرف قرارداد دولتی علی‌الحساب هر سه ماه یکبار انجام می‌شود و 30 درصد باقی‌مانده پس از بررسی اسناد تسویه می‌شود.

فرخی اضافه کرد: پنج دانشگاه علوم پزشکی شیراز، فسا، لار، گراش و جهرم جزو مراکز دانشگاهی دولتی طرف قرارداد بیمه سلامت در فارس محسوب می شود که تا مردادماه امسال مطالبات آنها پرداخت شده است‌.

وی به چگونگی پرداخت‌ها به نهادهای غیردولتی طرف قرارداد بیمه سلامت در فارس هم اشاره و عنوان کرد: پرداخت به این مراکز هر سه ماه یکبار و براساس 60 درصد علی‌الحساب و 40 درصد باقی‌مانده پس از تحویل سند انجام می‌شود.

مدیرکل بیمه سلامت فارس به لغو یک طرفه قرارداد 10 مرکز بستری خصوصی با این سازمان بیمه‌ای در استان از ابتدای شهریورماه و حواشی پس از آن اشاره و خاطرنشان کرد: مصاحبه‌هایی از سوی برخی افراد در این مراکز انجام شد که البته با شیطنت بعضی رسانه‌ها همراه بود.

فرخی ضمن تشکر از همراهی و همکاری همه پرسنل پزشکی و درمانی این مراکز عنوان کرد: جمعیت مراجعه کننده به این مراکز از طریق پنج صندوق بیمه سلامت مشخص است.

وی که لغو یک طرفه قرارداد مراکز درمانی خصوصی با بیمه سلامت را موجب سرگردانی مردم در ماه گذشته دانست، افزود: یا مدیران این مراکز در جریان پرداخت‌های بیمه سلامت نیستند و یا پرداخت دیرهنگام به کارکنان خود را به پای ما زده‌اند.

مدیرکل بیمه سلامت فارس تاکید کرد: عدم شفافیت و صداقت در این موضوع اگر عامدانه باشد، به سلامت مردم ضربه خواهد زد.

فرخی با بیان اینکه تعداد پرسنل خود را اضاف کرده‌ایم تا اسناد در این باره به دقت جمع‌آوری شوند، از مردم خواست تنها به مراکز طرف قرارداد بیمه سلامت مراجعه کنند.

وی به راه‌اندازی سامانه 1666 در سازمان بیمه سلامت هم اشاره و در این باره نیز گفت: تماس‌ها براساس استان‌ها، حوزه بیمه‌ای و مراکز طرف قراراد به مسئولین مربوطه ارجاع داده می‌شود.

مدیرکل بیمه سلامت فارس همچنین به پرداخت همه مطالبات مراکز دولتی دانشگاهی و غیردولتی طرف قرارداد این بیمه در فارس تا پایان سه ماهه اول امسال خبر داد و گفت: اگر بدهی وجود دارد یا مربوط ‌به سال 96 است و یا مربوط به باقی‌مانده اسناد در حال بررسی است.

فرخی یادآور شد: میانگین پرداخت‌ها به مراکز طرف قرارداد از یکسال به سه ماه در سال 97 تقلیل یافته است.

تعداد بازدید : 0

ثبت نظر

ارسال

دنیای خبر