چه کسی دلار را گران کرد؟

چه کسی دلار را گران کرد؟

یک کارشناس اقتصادی با تأکید براینکه افزایش قیمت دلار ریشه‌ی سیاسی دارد، گفت: تورم افزایش قیمت بنزین، اثر خود را در بخش‌های مختلف گذاشته و رشد قیمت دلار نیز بخاطر افزایش ۳ برابری قیمت بنزین است.

سه شنبه 19 آذر 1398 ساعت 23:40

به گزارش دنیای بانک و بیمه، سید بهاءالدین حسینی هاشمی در گفت وگو با تسنیم، در خصوص دلایل افزایش قیمت ارز در بازار آزاد، اظهار داشت: بازار ارز تابع عرضه و تقاضاست و هر زمان یکی از این متغییرها تغییر کند، قیمت ارز نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. هرچند افزایش قیمت دلار در هفته های اخیر دلیل اقتصادی و علمی ندارد و بیشتر ریشه ی سیاسی دارد.

وی با تأکید بر مشخص بودن منابع ارزی ایران، افزود: بازیگران ارزی نیز در بازار شناخته شده اند؛ ضمن آنکه بازار ارز از وقایع داخلی و خارجی تأثیر می پذیرد، بنابراین زمانی که دولتی ها رسماً اعلام می کنند که اداره کشور مشکل است و بدون نفت نمی توانیم اداره کنیم، به بازار سیگنال منفی داده می شود.

این کارشناس اقتصادی ضمن اشاره به اینکه محدودیت ها برای نقل و انتقال ارز نیز در نوسان قیمتی دلار مهم است، گفت: بازار نیما در ماه های اخیر درحال تقویت بود ولی بعد از تغییر شرایط برای عرضه‌ی ارز در این بازار، استقبال کم و بعد از آن در مقطعی قیمت ها بازار آزاد از نیما ارزانتر شد.

وی با بیان اینکه تقاضاهای نیمایی در هفته های اخیر به سمت بازار آزاد رفت، تصریح کرد: همچنین مشخص شدن درآمدهای ارزی در بودجه 99، پایان سال میلیادی، زمان واریز شهریه های دانشگاهی برای ترم جدید، مسافرت های نوروزی، دورنمای منابع ارزی، صادرات نفت و البته افزایش قیمت بنزین از دیگر دلایل افزایش قیمت دلار در هفته های اخیر است.

حسینی هاشمی به اهمیت افزایش قیمت بنزین در تشدید نوسانات ارزی اشاره کرد و گفت: افزایش قیمت بنزین تاثیر زیادی روی سایر قیمت ها دارد هرچند دولت تلاش دارد از طریق سرکوب قیمت ها مانع از افزایش قیمت کالا و خدمات بعد از افزایش قیمت بنزین شود ولی در این زمینه چندان موفق نبوده است.

این فعال اقتصادی با اشاره به تورم 8-9 درصدی افزایش قیمت بنزین در سایر کالاها و خدمات، ادامه داد: هر چند اعلام شده بعد از افزایش قیمت بنزین، صرفه جویی 20-30 میلیون لیتری در مصرف بنزین داشتیم، بنابراین دولت می تواند تدابیری برای افزایش صادرات بنزین به کشورهای همسایه و ورود درآمدهای ارزی جدید به کشور داشته باشد تا از این طریق بازار ارز هم به آرامش برسد.

وی ضمن تاکید براینکه اقتصاد به شدت تحت تاثیر آرامش سیاسی است، افزود: چالش های داخلی تاثیر مستقیم در بازار ارز دارد، بنابراین اتفاقاتی که در هفته های اخیر رخ داد بی تاثیر در رفتار مردم و نگرانی ها در خصوص آینده قیمت ها نبوده است.

تعداد بازدید : 10

ثبت نظر

ارسال

دنیای خبر