روبل افتاد!

ارزش پول ملی روسیه به کمترین سطح خود در طول ۱۴ ماه اخیر رسید.

یکشنبه 18 اسفند 1398 ساعت 6:8

به گزارش دنیای بانک و بیمه، به نقل از رویترز، بازارهای مالی روسیه تحت تاثیر کاهش قیمت نفت و شیوع ویروس کرونا دچار ریزش شدیدی شدند تا جایی که شاخص بورس مسکو با ریزش ۳.۲۸ درصدی به کار خود خاتمه داد که یکی از بدترین عملکردهای روزانه این شاخص از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ تاکنون محسوب می شود.

با وجود ممنوعیت ورود اتباع چینی به روسیه، تاکنون دست کم چهار مورد ابتلا به کرونا در این کشور گزارش شده است. مشخص نیست که روند گسترش این ویروس در اروپا تا چه زمانی ادامه پیدا کند و همین مساله تقاضا برای خرید نفت را نیز کاهش داده است که یکی از مهم ترین اقلام صادراتی روسیه را شامل می‌شود. مسکو روز گذشته با تصمیم اعضای اوپک برای کاهش تولید نفتی مخالفت کرد و همین مساله باعث ریزش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی شد. 

روز گذشته مقامات روس از لغو اجلاس اقتصادی سنت پترزبورگ که بزرگ ترین رویداد اقتصادی این کشور به شمار می رود خبر داده بودند. 

در بازار ارز نیز قیمت هر دلار به ۶۸.۳۷ روبل افزایش پیدا کرد که بالاترین نرخ برابری در طول ۱۴ ماه اخیر بوده است. روبل در برابر دیگر ارزهای مهم نیز عملکرد ضعیفی داشت تا جایی که نرخ برابری هر پوند معادل ۸۷.۶۴ روبل، هر یورو معادل  ۷۷.۳۵ روبل و هر فرانک سوئیس معادل ۶۹.۲۲ روبل اعلام شد.

تحلیل گران موسسه بی سی اس گلوبال مارکتس در یادداشتی نوشتند: کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی می تواند مشکلات مالی زیادی را برای دولت روسیه ایجاد کند. برای آن که با قیمت های کنونی نفت، دولت بتواند به نیازهای بودجه ای پاسخ دهد نرخ برابری روبل در برابر دلار باید به میزان محسوسی بیشتر از سطوح فعلی باشد.

با این حال وزیر دارایی روسیه امروز نگرانی معامله گران ارز را بی مورد دانست و افزود: مسکو می تواند با قیمت های کنونی نفت نیز از پس نیازهایش برآید.

تعداد بازدید : 6

ثبت نظر

ارسال

دنیای خبر