واکنش همتی به انتقادها چه خواهد بود؟

خطر ارزی در کمین بانک مرکزی

خطر ارزی در کمین بانک مرکزی

ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار ارز دستکم در ماه‌های اخیر شاید از نظر عبدالناصر همتی، یک دستاورد به شمار آید اما نگرانی‌ها از شکننده بودن آرامش ایجاد شده، همچنان وجود دارد. موسی غنی‌نژاد، مسعود نیلی و احمد دوست حسینی با کالبدشکافی آرامش این روزهای بازار ارز، نسبت به خطای سیاست‌گذار ارزی هشدار می‌دهند. حالا باید منتظر واکنش سکاندار بانک مرکزی بود که به این انتقادها و هشدارها چه پاسخی خواهد داد؟

شنبه 23 شهریور 1398 ساعت 9:33

به گزارش دنیای بانک و بیمه،

موسی غنی‌نژاد، مسعود نیلی و احمد دوست‌حسینی در میزگرد شبکه تلویزیونی اکو ایران چه گفتند؟

موسی غنی‌نژاد: محدودیت‌ها از جهات مختلف برای بازار ارز گذاشته‌اند که این به معنای سیاست‌گذاری ارزی و پولی نیست بلکه این سیاست‌ها پلیسی است و برای مدت کوتاه می‌تواند جواب دهد و آرامش ارزی ایجاد کند. از سوی دیگر عوامل دیگری در بازار ارز فعال هستند، که خیلی شناخته شده نیستند و نمی‌توانم درباره آنها خیلی حرف بزنم که به طور مثال بازار اسکناس ارز در تهران، سلیمانیه عراق و هرات افغانستان چگونه عمل می‌کند و چه کسانی در این بازارها فعال هستند و فکر نمی‌کنم بانک مرکزی در این بازارها زیاد نقش تعیین کننده داشته باشد.

مسعود نیلی: آن یادگیری که دولت در سال 98 از خود نشان داد، این بود که نرخ ارز نیمایی را به سمت نرخ بازار ارز نزدیک کرد و نرخ جدید مبنای مبادلات ارزی قرار گرفت. وقتی این اتفاق رخ داد، کالایی که با دلار 14 هزار تومانی وارد کشور شده، نمی‌تواند فروش برود و به سمت مقادیر پایین‌تر حرکت می‌کند. کمااینکه اگر ما امروز چیزی شبیه یکسان‌سازی نرخ ارز انجام بدهیم و نرخ‌ها را به نرخ بازار نزدیک کنیم، مطمئنا نرخ ارز بازهم پایین خواهد آمد.

احمد دوست‌حسینی: یکی از اقدامات صورت گرفته که معلوم نیست کار خوبی باشد، این است که محدود کردن تقاضای ارزی است و این محدودیت تنها شامل تقاضای ارز مسافری نمی‌شود بلکه این تقاضای ارزی در بخش تجاری هم به شدت محدود شده است و با مقایسه لیست ممنوعیت‌های ارزی تجاری امسال با سال گذشته متوجه می‌شویم که به طور طبیعی تقاضا کم شده و قیمت ارز کاهش یافته است.

 

تعداد بازدید : 0

ثبت نظر

ارسال

دنیای خبر