سوءاستفاده از مجوز صادراتی بورس انرژی برای قاچاق

سوءاستفاده از مجوز صادراتی بورس انرژی برای قاچاق

بورس انرژی بستر عرضه انواع فرآورده‌های نفتی است، در بین این فراورده ها حلالی با عنوان ۴۰۲ یا وایت اسپریت به چشم می‌خورد که قیمت آن در بورس بالاتر از قیمت بازار است! و با این حال رقابت سختی برای خرید آن در بورس وجود دارد و این رقابت برای خرید کالایی که می توان آن را در بازار ارزان تر خرید، امری عجیب و تامل برانگیز است!

سه شنبه 5 دی 1396 ساعت 19:14

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، اما ماجرا از آنجایی جالب می‌شود که برخی خریداران به جای صادرات این فراورده نفتی، آن را در بازار داخل عرضه می کنند و حتی در مواردی که در بازار متقاضی زیادی وجود نداشته باشد، حاضرند آن را با قیمتی پایین تر از قیمت خرید و حتی به صورت مدت دار به مصرف کنندگان که کارخانه های تولید رنگ و رزین هستند بفروشند.

ماجرا چیست؟

بررسی مقاصد صادراتی 402 نشان از آن دارد که عمده خریداران، آن را به هند، کردستان، افغانستان، پاکستان، عمان، قطر صادر می‌کنند، اما نکته مهم این است که در بین این کشورها برخی یا خودشان دارای 402 هستند و یا اساسا نیاز به واردات 402 ندارند؛ موضوع این است که خریداران این فراورده نفتی از مجوز صادراتی که صرفا برای صادرات 402 صادر می شود، سوء استفاده کرده و از آن برای قاچاق گازوییل یارانه ای که شباهت زیادی به 402 یا وایت اسپریت دارد استفاده می‌کنند.

در واقع تفاوت قیمت گازوئیل در بازار داخلی با مقاصد صادراتی موجب می‌شود که برخی با هدف کسب سود دست به قاچاق این فراورده نفتی بزنند.

در حالی که قیمت گازوییل سهمیه ای 300 و گازوییل آزاد 600 تومان است این فراورده نفتی با قیمت حدود 80 سنت یا حدود سه هزار و 200 تومان قاچاق می شود و این در حالی است که اگر فروشنده وایت اسپریت ان را با قیمتی پایین تر از قیمت خرید هم در بازار فروخته باشد، با محاسبه سر انگشتی به ازای هر لیتر بیش از 1000 تومان سود به دست می‌آورد.

نکته قابل توجه دیگر این است که پالایشگاه‌های کرمانشاه، تبریز، شیراز، اصفهان، بندرعباس از جمله پالایشگاه‌هایی هستند که 402 را در بورس کالا عرضه می کنند اما بررسی های میدانی نشان از آن دارد که 402 هایی که قیمت و کیفیت پایین تری دارند در بورس متقاضی بیشتری دارد چرا که خریدارانی که هدفشان قاچاق گازوییل است به دنبال آن هستند که 402 ارزان تر را خریداری کنند تا در صورتی که مجبور شدند آن را با قیمت حداقل در بازار عرضه کنند، ضررشان کمتر شود. اقتصادآنلاین

 

تعداد بازدید : 6

برچسب ها

ثبت نظر

ارسال

دنیای خبر