افزایش حق جلسه هیات مدیره

سهامداران پست بانک دست خالی برگشتند

سهامداران پست بانک دست خالی برگشتند

مجمع عمومی فوق‌العاده پست بانک برای تصمیم‌گیری درباره صورت‌های مالی سال ۱۳۹۷ در حالی به حضور ۷۷ درصدی سهامداران برگزار شد که این بانک با زیان انباشته سنگین مواجه شده و نتوانست سودی به سهامداران خود برسد. به این ترتیب دولت هم نمی‌تواند روی سود سهام عدالت در پست بانک حساب باز کند. البته سهامداران اکثرا دولتی در مجمع عمومی با افزایش حق جلسه اعضای غیرموظف هیئت مدیره پست بانک موافقت کردند. راستی محمد جواد آذری جهرمی و فرهاد دژپسند چه برنامه‌ای برای نجات پست بانک دارند؟

چهارشنبه 16 مرداد 1398 ساعت 11:19

به گزارش دنیای بانک و بیمه،  در مجمع عمومی عادی به‌صورت فوق‌العاده صاحبان سهام پست بانک ۱۴ مردادماه امسال با حضور ۷۷ درصدی سهامداران برگزار شد که ۲۵ درصد سهامداران حاضر در مجمع نمایندگان شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی (سهام عدالت) و ۵۱ درصد هم نماینده وزارت اقتصاد و دارایی بودند که نشان از سلطه دولت بر این بانک دارد. بهزاد شیری، غلامحسین صباغی، احتشام فلاح‌فر، محمدحسین مهرانی اردبیلی از اعضای هیئت‌مدیره پست بانک هستند و مدیرعاملی این بانک کوچک و زیان‌ده را بهزاد شیری بر عهده دارد.
در مجمع عمومی برای سال مالی ۱۳۹۷، صورت‌های مالی پست بانک به تصویب سهامداران رسید که زیان خالص این بانک در سال گذشته بالغ‌بر ۴ هزار و ۴۲۹ میلیارد و ۴۶۳ میلیون ریال برآورد شده است. این گزارش می‌افزاید: زیان انباشته پایان دوره مالی پست بانک در سال گذشته با لحاظ کردن مصوبات مجمع بالغ‌بر ۱۱ هزار و ۱۱۸ میلیارد و ۳۲۹ میلیون ریال برآورد شده و زیان خالص هر سهم هم ۱۳۷۰ ریال بوده است. سرمایه حال حاضر پست بانک ۳ هزار و ۲۲۳ میلیارد و ۴۵۱ میلیون ریال برآورد می‌شود.

نماد پست بانک هم‌اکنون به دلیل عدم ارائه صورت‌های مالی حسابرسی شده و ارائه نکردن گزارش تفسیری هیئت‌مدیره این بانک با اخطار مواجه شده است.
 این در حالی است که روابط عمومی پست بانک از استقبال سهامداران در مجمع عمومی پست بانک ایران از ارائه گزارش شفاف عملکرد بانک توسط دکترشیری خبر داد و اعلام کرد: دکتر شیری نایب‌رئیس و مدیرعامل پست بانک ایران در جلسه مجمع عمومی این بانک، گزارش شفاف از عملکرد، اقدامات و برنامه‌های بانک را به سهامداران ارائه و مورد استقبال آنها واقع شد.
به گزارش روابط عمومی پست بانک ایران: وی در ابتدای این جلسه که با حضور بیش از ۷۷ درصد سهامداران، چهاردهم مردادماه سال جاری در سالن همایش پژوهشگاه فضائی ایران برگزار شد ضمن تقدیر و تشکر از حسن توجه و حضور سهامداران و ارائه گزارش مفصل در این مجمع با اشاره به رسالت این بانک به عنوان بانک توسعه‌ای و تخصصی بخش IT و ICT و بزرگترین خرده‌بانکدار کشور و وضعیت سرمایه آن گفت: ۵۱ درصد سهام این بانک متعلق به دولت، ۲۵ درصد متعلق به سهام عدالت و ۲۴ درصد آن نیز به اشخاص حقیقی و حقوقی تعلق دارد.
شیری در ادامه به تشریح ترکیب نیروی انسانی، تحصیلات و سنوات آنها پرداخت و اظهارداشت: میانگین رشد انواع سپرده‌های بانک ۴۶ درصد بوده که بیشترین رشد منابع مربوط به منابع حساب‌های جاری می‌باشد.
وی با اشاره به ترکیب بدهی و دارائی‌های بانک و همچنین وضعیت تسهیلات پرداختی در حوزه‌های مختلف و دیگر شاخص های مربوطه گفت: توسعه خدمات بانکداری الکترونیک از اولویت‌های بانک است و در این حوزه بانک موفقیت‌های مطلوبی داشته به نحوی که تعداد کاربران اینترنت بانک ۱۹۵ درصد، کاربران موبایل بانک ۸۰ درصد، تعداد دستگاه های POS درصد ۴۳ درصد و دستگاه‌های خودپرداز ۹ درصد رشد داشته است.
مدیرعامل پست‌بانک‌ایران به تشریح قیمت تمام شده پول و کارائی عملیات و کارائی شعب و دیگر شاخص‌های مرتبط پرداخت و افزود: رشد ۵۵ درصدی سرانه سپرده، ۶۳ درصدی سرانه تسهیلات و ۱۹ درصدی سرانه درآمد، بیانگر تلاش‌های ارزشمند واحدهای اجرائی و حمایت واحدهای ستادی است که این روند در سال جاری با سرعت و توان مضاعفی ادامه می‌یابد.
شیری پرداخت ۱۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات در قالب طرح‌های صندوق توسعه ملی در راستای اشتغال‌زائی، تأمین مالی طرح های حوزه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، بهبود وضعیت و ارتقاء سیست‌های نظارتی شعب و باجه‌ها، نصب و راه‌اندازی ۲۵۰ دستگاه خودپرداز در روستاهای کشور و افزایش ان به بیش از ۲۰۰۰ دستگاه در روستاها، راه‌اندازی سامانه لحظه‌یا امور مشتریان(سلام)، انتخاب پست بانک ایران به عنوان ۱۰ دستگاه برتر دولتی در زمینه توسعه دولت الکترونیک، امضای تفاهم‌نامه‌های مختلف با وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌ها برای ارائه خدمات مالی و توسعه اشتغال و کسب رتبه برتر ارزیابی عملکرد بانک‌های دولتی را از اهم اقدامات و دستاوردهای بانک برشمرد.
وی اصلاح ساختار سازمانی با رویکردی شرکتی، اصلاح اساسنامه بانک، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارئی‌ها، کاهش نسبت مطالبات غیرجاری به تسهیلات، تعیین قیمت تمام شده خدمات بانکی در باجه‌های روستائی، طراحی و تدوین بسته‌های اعتباری با رویکرد بانکداری توسعه‌ای و تخصصی، طراحی و تدوین بسته های اعتباری تأمین مالی خرد با تمرکز بر روستاهای دارای باجه پست بانک، ارتقاء برند پست بانک به عنوان بانک توسعه‌ِای و تخصصی حوزه ICT و بزرگترین خرده بانکدار کشور، مدیریت امنیت فناوری اطلاعات(ISMS) و تکمیل و توسعه سامانه بانکداری یکپارچه(CoreBanking) را از اهم برنامه‌های پست بانک ایران در سال ۱۳۹۸عنوان کرد.
شیری در حین برگزاری جلسه مجمع و بررسی صورت‌های مالی ضمن ارائه پاسخ‌ به سؤالات سهامداران، پیشنهادها و انتقادات آنها را استماع و دستور بررسی و اقدام را صادر و در پایان نیز در جمع آنها حاضر و به پاسخگوی تک‌تک آنان بود.
 

تعداد بازدید : 17

ثبت نظر

ارسال

دنیای خبر