تامین مالی ۸۱ هزار میلیارد تومانی بازار سرمایه در سال ۹۸

نایب رئیس هیئت مدیره سازمان بورس از تامین مالی ۸۱ هزار میلیارد تومانی بازار سرمایه در سال ۹۸ خبر داد.

سه شنبه 28 آبان 1398 ساعت 22:20

به گزارش دنیای بانک و بیمه، حسن امیری در آئین افتتاحیه ششمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه و خصوصی‌سازی که عصر امروز در جزیره کیش برگزار شد، گفت: این نمایشگاه فرصت مناسبی برای شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تامین مالی اقتصاد کشور با استفاده از بازار سرمایه می‌باشد.

نایب رئیس هیئت مدیره سازمان بورس، افزود: این سازمان در این خصوص در سال‌های گذشته در دو زمینه اساسی نقش‌آفرینی کرده و با افزایش شفافیت و معرفی روش‌های تامین مالی به فعالان اقتصادی نقش مهمی در اقتصاد کشور داشته است.

وی اضافه کرد: شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس باید از شفافیت بالایی برخوردار باشند تا از این طریق به افزایش شفافیت بازار سرمایه کمک کنیم. در این زمینه در 4 سال گذشته رشد خوبی در زمینه شاخص ارائه به موقع اطلاعات داشته‌ایم که این آمار از 43 درصد به 91 درصد رسیده است.

امیری اذعان داشت: شاخص دیگری نیز در این راستا با عنوان عدم ارائه اطلاعات از سوی ناشرین وجود دارد که در 4 سال گذشته از 4 درصد به 2 درصد کاهش یافته است.

این مقام مسئول گفت: در خصوص تاخیر انتشار اطلاعات توسط ناشرین بورس نیز، شاهد بهبود آمارها هستیم که در این زمینه نیز تلاش‌های صورت گرفته به افزایش شفافیت بیشتر تامین مالی از طریق بازار سرمایه کمک کرده است.

نایب رئیس هیئت مدیره سازمان بورس با اشاره به ماده 6 قانون اصل 44، تاکید کرد: با اجرای این ماده قانونی فعالیت‌های دولت نباید باعث ایجاد اختلال در فعالیت بخش خصوصی شود و با ایجاد فضای رقابتی شرکت‌ها ملزم به ارائه اطلاعات می‌باشند.

وی همچنین با طرح این سوال که آیا ساختار مالی کشور باید بانک‌پایه باشد یا بازار سرمایه پایه، گفت: ادبیات جهانی در این زمینه قانون پایه محوری را برای ساختار مالی توصیه کرده است و باید در این راستا در کشورمان نیز تلاش کنیم.

این مقام مسئول در سازمان بورس با اشاره به اقبال سرمایه‌گذاران به حضور در بازار سرمایه طی ماه‌های گذشته افزود، خاطر نشان کرد: با ایجاد ابزارهای مناسب می‌توان تامین مالی خوبی برای صنایع و بنگاه‌های کشور از طریق این بازار انجام داد. بر این اساس ابزاری مانند اوراق سلف موازی استاندارد در بورس کالا و بورس انرژی طراحی شده و بخش خصوصی و دولت با استفاده از این اوراق به تامین مالی پروژه‌های خود می‌پردازند.

امیری اضافه کرد: در بورس و فرابورس نیز صندوق‌های سرمایه‌گذاری امکان تامین مالی پروژه‌های مختلف را برای بنگاه‌های مختلف فراهم کرده است و از جمله دیگر ابزارهای قابل استفاده در این راستا اوراق قرض‌الحسنه و وقف است که به تایید سازمان بورس رسیده و قابلیت استفاده دارد که باید به این ابزارها اوراق مرابه، اوراق رهنی و خرید دِین اشاره کرد.

نایب رئیس هیئت مدیره سازمان بورس گفت: در سال 97 حدود 125 هزار میلیارد تومان تامین مالی از طریق بازار سرمایه انجام شده است که این آمار در سال 98 به 81 هزار و 300 میلیارد تومان رسیده است.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: با فرهنگ‌سازی مناسبی که از اقدامات مختلف از جمله برگزاری نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و خصوصی‌سازی در جزیره کیش انجام می‌شود شاهد تامین مالی مناسب صنایع و به دنبال آن توسعه اقتصاد کشور باشیم.

تعداد بازدید : 5

ثبت نظر

ارسال