آمار

دنیای بانک و بیمه تحلیل کرد

۳ تصویر از تورم در ۳۱ استان ایران

۳ تصویر از تورم در ۳۱ استان ایران

نرخ تورم اردیبهشت ۹۸ در استان‌های ایران نشان می‌دهد که بالاترین نرخ تورم نقطه به نقطه در استان بوشهر و کمترین در استان هرمزگان، بیشترین رشد ماهانه نرخ تورم در استان ایلام و کمترین در استان هرمزگان و بالاترین نرخ تورم سالانه در استان کردستان و کمترین آن در استان قم به ثبت رسیده و شکاف نرخ تورم سالانه در اردیبهشت‌ماه امسال بین استان‌های ایران به ۱.۳ درصد افزایش یافته است.

دوشنبه 13 خرداد 1398 ساعت 4:42

به گزارش دنیای بانک و بیمه،بررسی داده‌های مرکز آمار ایران از جزییات نرخ تورم در استان‌های مختلف طی اردیبهشت ماه امسال نشان می‌دهد که نرخ تورم ماهانه استان ایلام با ثبت رکورد ۴.۱ درصد از بقیه استان‌ها سبقت گرفته است. نرخ تورم ماهانه یا سرعت افزایش سبد قیمت کالاها و خدمات نشان‌دهنده میزان تغییر قیمت‌ها در هر ماه نسبت به ماه قبل آن است. به این ترتیب نرخ تورم ماهانه در استان‌های ایلام، سیستان و بلوچستان، زنجان، چهارمحال و بختیاری، کردستان، مرکزی، آذربایجان شرقی، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، کردستان، گلستان، سمنان، خراسان شمالی، قزوین و تهران بالاتر از میانگین تورم ماهانه کل کشور برآورد شده است. از سوی دیگر نرخ تورم ماهانه در بقیه استان‌ها پایین‌تر از نرخ تورم ماهانه کل کشور بوده و کمترین نرخ تورم ماهانه را به ترتیب شهروندان استان‌های هرمزگان، فارس، همدان و لرستان تجربه کرده‌اند.

نرخ تورم ماهانه استان‌های ایران در اردیبهشت 98

نبض تورم سالانه در استان‌ها
شهروندان استان کردستان در یک ساله منتهی به اردیبهشت امسال برای خرید یک سبد کالاها و خدمات یکسان  در مقایسه با مدت مشابه پارسال پارسال ۴۱ درصد بیشتر هزینه کرده‌اند و از این حیث رکورددار نرخ تورم سالانه بوده‌اند در حالی که شهروندان استان قم با ثبت ۲۸.۶ درصد کمترین نرخ تورم سالانه را در اردیبهشت امسال تجربه کرده‌اند. در یک تصویر کلی نرخ تورم سالانه به معنای میانگین رشد قیمت سبد کالاها و خدمات در ۱۲ ماه منتهی به اردیبهشت امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال در استان‌های کردستان چهارمحال و بختیاری، ایلام، خراسان شمالی، لرستان، خراسان جنوبی، کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، بوشهر، آذربایجان شرقی، خوزستان، مرکزی، تهران، همدان و گلستان بالاتر از نرخ تورم سالانه کل کشور به میزان ۳۴.۰۲ درصد بوده است. پایین‌ترین نرخ تورم سالانه هم در استان قم به میزان ۲۸.۶ درصد به ثبت رسیده و نرخ تورم سالانه استان‌های هرمزگان، کرمان، اصفهان، البرز، فارس، اردبیل، گیلان، مازندران، سمنان، یزد، خراسان رضوی، زنجان، قزوین و آذربایجان شرقی پایین‌از از نرخ تورم سالانه کل کشور برآورد شده است.
 
نرخ تورم سالانه استان‌های ایران در اردیبهشت 98
تورم نقطه به نقطه بوشهر در نقطه جوش
شهروندان استان بوشهر در اردیبهشت امسال برای خرید یک سبد کالاها و خدمات یکسان ۶۵.۳ درصد بیشتر از اردیبهشت پارسال هزینه کرده و رکوردار شده‌اند در حالی که کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه در استان هرمزگان به میزان ۴۳.۵ درصد به ثبت رسیده است. در یک نمای کلی، نرخ تورم نقطه به نقطه در استان‌های بوشهر، کردستان، خراسان جنوبی، چهار محال و بختیاری، خراسان شمالی، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، لرستان، خوزستان، مرکزی، آذربایجان شرقی، قزوین، زنجان، آذربایجان غربی، گلستان، یزد و اردبیل پایین از نرخ تورم نقطه به نقطه کل کشور به میزان ۵۲.۱ درصد برآورد می‌شود. میانگین نرخ تورم نقطه به نقطه در استان‌های مازندران، خراسان رضوی، گیلان، تهران، همدان، سمنان، کرمانشاه، کرمان، البرز، فارس، اصفهان، قم و هرمزگان از میانگین نرخ تورم کل کشور پایین‌تر ارزیابی شده است.
نرخ تورم نقطه به نقطه استان‌های ایران در اردیبهشت 98
 
 
 
تعداد بازدید : 7

ثبت نظر

ارسال

دنیای خبر