gtag('config', 'UA-171795017-1');

راه نجات حمایت از تولید

پایه پولی و نقدینگی تورم را آتش زد

پایه پولی و نقدینگی تورم را آتش زد

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تأکید بر اینکه رونق تولید تنها راه عبور از تورم فعلی است، گفت: رشد بورس ما ناشی از رشد اقتصادی نیست، این رشد فعلی ناشی از رشد دارایی‌های شرکت‌ها نظیر ساختمان، املاک، اموال، تجهیزات و ماشین‌آلات است

شنبه 21 تیر 1399 ساعت 14:41

جعفر قادری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در تشریح دلایل تورم فزاینده فعلی و رشد جهشی قیمت‌ها، اظهار داشت: منشاء تورم فعلی کاهش درآمدهای ارزی است که موجب شده است زمانی که عرضه ارز کاهش می‌یابد و قیمت آن افزایش پیدا می‌کند، با تورم مواجه شویم.

وی ادامه داد: از آن منظر که نزدیک 85 درصد واردات ما را، واردات مواد اولیه، ماشین‌آلات و تجهیزات تشکیل می‌دهد و به تعبیر دقیق‌تر چون تولید ما وابسته است، به تبعیت از افزایش قیمت ارز، تولید ما نیز در هزینه تمام شده افزایش قیمت پیدا می‌کند و این منجر به افزایش نرخ تورم می‌شود.

* افزایش پایه پولی و سپس افزایش نقدینگی از دیگر عوامل تورم

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: منشاء دیگر تورم، تورم ناشی از افزایش نقدینگی است یعنی در واقع درآمدهای ریالی بودجه، وابسته به درآمدهای نفتی است و درآمدهای نفتی هم وقتی کاهش می‌یابد دولت با کسری بودجه مواجه می‌شود و این کسری بودجه از طریق استقراض از بانک مرکزی انجام می‌شود که افزایش پایه پولی نتیجه آن است و بدین ترتیب افزایش نقدینگی نیز نتیجه آن است. در واقع با افزایش پایه پولی و افزایش نقدینگی دولت تأمین مالی می‌شود و این خود منجر به ایجاد تورم می‌شود و به عبارت دقیق‌تر اولین تورم ناشی از فشار هزینه‌ها است و دیگری تورم ناشی از فشار تقاضا است که این 2 عامل موجب تورم می‌شود.

* رونق تولید تنها راه عبور از تورم فعلی

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سؤال که چگونه می‌توان این تورم را مهار کرد؟ گفت: تنها راه این است که به سرعت به سمت راه‌اندازی و رونق تولید حرکت کنیم، اگر جهش تولید و رشد تولید داشته باشیم هم قیمت‌های داخلی کاهش می‌یابد و هم ارزآوری کشور افزایش پیدا می‌کند، وابستگی به درآمدهای نفتی کاهش می‌یابد و به درآمدهای مالیاتی دولت‌ها اضافه می‌شود، اشتغال ایجاد می‌شود و همه تأثیرات مثبتی که در اجرای این روش ها وجود دارد، خواهیم داشت.

قادری گفت: بدین ترتیب وابستگی به درآمدهای نفتی نخواهیم داشت و این خود می‌تواند ثباتی را بر اقتصاد ایجاد کند. 

* فشار دولت به مجلس بابت جبران کسری بودجه با فروش دارایی‌ها و کاهش هزینه های جاری

این نماینده مجلس در پاسخ به این سؤال که مجلس چه راهکارهای کوتاه و میان‌مدتی برای مهار تورم در نظر گرفته است یا باید در نظر بگیرد؟ گفت: ما در مجلس تلاش می‌کنیم بتوانیم بحث وابستگی به نفت را کاهش دهیم از طریق فشار به دولت که کسری بودجه خود را از طریق فروش دارایی‌ها تأمین کند و یا بخشی از هزینه‌های عمرانی خود را از طریق مشارکت با بخش خصوصی تأمین کند و همین‌طور هزینه‌های جاری خود را کاهش دهد تا بدین ترتیب مجلس کمک دهد در کاهش تورم گام‌های مثبتی برداشت شود.

* دولت پایه‌های جدید مالیاتی را شناسایی و فضای کسب و کار را تسهیل کند

این استاد دانشگاه اضافه کرد: به هر حال دولت باید بخشی از کسری بودجه خود را از طریق فروش اموال و دارایی‌ها و سهام خود در شرکت‌ها تأمین کند. همچنین هزینه‌های جاری را کاهش دهد و سپس تولید را راه بیندازد، همین‌طور دولت باید بتواند پایه‌های جدید مالیاتی را شناسایی و فضای کسب و کار را تسهیل کند.

* رشد بورس و ارز و مسکن با هم مرتبط است

قادری در پاسخ به این سؤال که رشد جهشی بازار بورس چه تأثیری بر افزایش قیمت ارز و مسکن داشته است و آیا اینکه رشد قیمت این سه بخش با یکدیگر مرتبط است؟ توضیح داد: در اقتصاد همه بازارها مثل «ظروف مرتبطه» با هم عمل می‌کنند، وقتی که نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند، شاخص قیمت بورس هم اضافه می‌شود و زمانی که قیمت سکه، طلا و مسکن افزایش می‌یابد در واقع سهام شرکت‌ها گرانتر می‌شود و همه این موارد با هم در ارتباط هستند.

*  رشد بورس ما ناشی از رشد اقتصادی نیست

وی ادامه داد: در کشورهای دیگر رشد بازار بورس نشان‌دهنده رونق اقتصاد آن کشور است اما در کشور ما اینطور نیست و به دلیل اینکه تولید ما وابسته است و از طرف دیگر به دلیل آنکه تورم‌ها را داریم، این تورم‌ها روی بازار بورس اثر می‌گذارد و موجب رشد بازار بورس می‌شود که این رشد ناشی از رشد اقتصادی کشور نیست، بلکه ناشی از تورم است و نتیجه افزایش درآمد ناشی از رونق شرکت‌های تولیدی نیست بلکه ناشی از رشد دارایی‌های شرکت‌ها است، زمانی که نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند دارایی شرکت‌ها شامل ساختمان، املاک، اموال، تجهیزات و ماشین‌آلات افزایش می‌یابد و همین امر موجب می‌شود که در بورس رشد داشته باشیم.

تعداد بازدید : 177

ثبت نظر

ارسال