هزینه دریافت وام مسکن کاهش یافت

هزینه دریافت وام مسکن کاهش یافت

هزینه دریافت تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق در ۱۵ روز ابتدای مردادماه سال جاری کاهش یافت.

سه شنبه 21 مرداد 1399 ساعت 11:34

محاسبات مربوط به قیمت هر فقره اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن نشان می دهد در نیمه ابتدایی ماه جاری، هزینه دریافت تسهیلات خرید مسکن با استفاده از اوراق کاهش یافته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت هر فقره اوراق تسهیلات خرید مسکن در ابتدای مردادماه در کانال ۸۰ هزار تومان قرار داشت. همچنین بازار معاملات اوراق در انتهای تیر و در آستانه مرداد، در مرز قیمتی ۹۰ هزار تومان به ازای هر فقره اوراق تسهیلات قرار داشت.

براساس آمارهای موجود میانگین قیمت هر فقره اوراق تسهیلات خرید مسکن در ۳۱ تیرماه امسال-آخرین روز از تیرماه-به ۸۹ هزار و ۵۰۰ هزار تومان رسید. این در حالی است که از ابتدای مرداد ماه تاکنون ریزش قیمت اوراق آغاز شده است و ابتدا قیمت اوراق با نزول در کانال ۸۰ هزار تومان وارد کانال ۷۰ هزار تومان شده وسپس در روزهای اخیر به کانال ۶۰ هزار تومان سقوط کرده است.

به این ترتیب در ۱۵ روز ابتدایی مردادماه میانگین قیمت هر فقره اوراق تسهیلات خرید مسکن نسبت به روزهای پایانی تیرماه سه کانال به عقب بازگشته است. در روزهای پایانی تیرماه حتی میانگین قیمت هر فقره اوراق ۵۰۰ هزار تومانی تسهیلات خرید مسکن در برخی روزها از مرز ۹۰ هزار تومان نیز گذشت و این موضوع هزینه دریافت تسهیلات را برای متقاضیان خرید مسکن با استفاده از این تسهیلات که تسهیلات بدون سپرده مسکن و رایج ترین شکل دریافت تسهیلات مسکن در شرایط فعلی محسوب می شود به میزان محسوس افزایش داد.

اما بازگشت به عقب و سقوط آزاد قیمت اوراق در ۱۵ روز ابتدایی مردادماه به صورت مجدد هزینه دریافت این تسهیلات را برای متقاضیان کاهش داد و برخی از کارشناسان پیش بینی می کنند فعلا انتظاری از بابت افزایش محسوس قیمت اوراق در کوتاه مدت وجود ندارد.

هزینه دریافت تسهیلات خرید مسکن با استفاده از اوراق به واسطه خرید اوراق، در ۳۱ تیرماه امسال که میانگین قیمت هر فقره اوراق ۵۰۰ هزار تومانی تسهیلات مسکن&nbs