همتی : رشد نقدینگی تعدیل می‌شود

موتور پولسازی بانکها را خاموش کنید

موتور پولسازی بانکها را خاموش کنید

جلوی پولسازی بانکها را بگیرید تا تورم بیش از این بالا نرود! با افزایش روند رشد قیمت کالاها و خدمات مصرفی مردم چاره‌ای برای بانک مرکزی نمانده جز اینکه موتور پولسازی بانک‌ها را با اعمال محدودیت‌های تازه بر ترازنامه بانک‌ها را هرچه سریعتر خاموش کند.

جمعه 9 آبان 1399 ساعت 15:49

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی امروز خود اظهار کرد: نرخ رشد پایه پولی و نقدینگی علی رغم فشارهای وارده به بانک مرکزی به خاطر شرایط خاص کشور و نیز نیازهای مرتبط با کرونا، تا حد ممکن مدیریت و کنترل شده است. در پایان هفته سوم مهرماه ۹۹ رشد پایه پولی و نقدینگی، نسبت به پایان سال قبل، به ترتیب ۹.۵ و ۱۸ درصد ثبت شده است که رقم های نهایی آن در پایان مهرماه، توسط بانک اطلاع رسانی خواهد شد.

وی افزود: همانگونه که قبلا گفتم، با هدف کاهش ضریب فزاینده و کنترل بیشتر نقدینگی، نرخ سپرده قانونی از اول مهرماه به وضعیت ابتدای سال ۹۹ برگردانده شد و اقدامات لازم احتیاطی برای ایجاد محدودیت در رشدترازنامه بانکها در دستور کار قرار دارد که در تعدیل روند نرخ رشد نقدینگی در نیمه دوم سال مؤثر خواهند بود.

به گزارش دنیای بانک موضع‌گیری سیاست‌گذار پولی نشان می‌دهد که بانک مرکزی سیاست انقباض پولی را در دستور کار خود قرار داده تا از ایجاد فاصله بیشتر بین نرخ تورم فعلی با نرخ تورم هدف‌گذاری شده را بگیرد. با اجرای اقدامات احتیاطی بانک مرکزی انتظار می‌رود جلوی اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی گرفته شود تا بیش از این ترازنامه بانک‌ها دچار اختلال نشود. آیا این سیاست همتی می‌تواند باعث تعدیل روند نرخ رشد نقدینگی در نیمه دوم امسال شود و مانع شتاب بیشتر تورم شود؟

پس از آخرین یادداشت رئیس کل بانک مرکزی و تاکید او بر اینکه افزایش نرخ سود بانکی در دستور کار قرار ندارد، حالا باید دید او از چه ابزاری برای جلویگری از شتاب بیشتر نرخ تورم در دست دارد؟

تامین ارز کالاها شتاب می‌گیرد

همتی می‌گوید: برمبنای تقاضای فعالان اقتصادی بخش خصوصی و برای تسهیل برگشت هرچه بهتر ارز ناشی از صادرات به چرخه اقتصاد و بطور ویژه، تامین مواد اولیه و نیازهای وارداتی واحدهای تولیدی کشور، مقررات مورد نظر در این خصوص به تأیید ستاد اقتصادی دولت رسید که جزئیات آن هفته آینده اعلام می شود.

وی می‌افزاید: همانگونه که قبلا اعلام و پیش بینی می شد، عرضه ارز در سامانه نیما به سرعت افزایش یافته و روند معاملات حواله های ارزی رشد خوب و قابل توجهی پیدا کرده است. در بسته جدید در کنار توسعه روش واردات درمقابل صادرات و واردات در مقابل ارز اشخاص، بر تقویت سامانه نیما به عنوان محور مبادلات مربوط به حواله ارزی تأکید شده است.

تعداد بازدید : 53

ثبت نظر

ارسال