آمار

نبض‌گیری تورم از روستا تا شهر

مهار افسار تورم در ۱۰ استان ایران

مهار افسار تورم در ۱۰ استان ایران

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد متوسط قیمت یک سبد کالا و خدمات مصرفی مردم در ۸استان ایران در مردادماه امسال نسبت به تیرماه گذشته کاهش‌یافته و در ۲استان هم تغییر قیمتی رخ نداده؛ به این معنا که شهروندان استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، آذربایجان شرقی، همدان، قزوین، سیستان و بلوچستان، زنجان و مازندران پول کمتری برای خرید سبد کالای تورمی در مرداد نسبت به شهریور پرداخت کرده و شهروندان استان‌های اردبیل و قم هم پول اضافی پرداخت نکرده‌اند.

سه شنبه 5 شهریور 1398 ساعت 16:26

به گزارش دنیای بانک و بیمه، افزون بر این استان‌ها، نرخ تورم ماهانه به‌عنوان شاخص تغییر قیمت کالاها و خدمات در استان‌های خوزستان، کرمانشاه، گیلان و بوشهر کمتر از میانگین نرخ تورم ماهانه کشور بوده درحالی‌که استان‌های لرستان، هرمزگان، ایلام، کرمان، یزد، تهران و البرز همچنان بیشترین رشد قیمت را تجربه می‌کنند.

دوگانه تورم استانی
به گزارش دنیای بانک، نگاهی به ۲شاخص نرخ تورم نقطه ‌به ‌نقطه با تورم سالانه در مردادماه نمایانگر نزدیک شدن این ۲شاخص در کل کشور دارد اما در برخی استان‌های ایران نرخ تورم نقطه ‌به ‌نقطه از تورم سالانه بالاتر است و برعکس آن‌هم مشاهده می‌شود. فقط استان‌های مرکزی، خراسان رضوی، قم، بوشهر، زنجان و سمنان نرخ تورم نقطه ‌به ‌نقطه و سالانه به همدیگر نزدیک شده اما نرخ تورم سالانه در مقایسه با تورم نقطه ‌به ‌نقطه در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، تهران، سیستان و بلوچستان، فارس بالاتر برآورد شده است. تورم نقطه ‌به ‌نقطه در برخی استان‌ها ازجمله البرز، کرمان، هرمزگان و اردبیل پایین‌تر از نرخ تورم سالانه است. به‌بیان‌دیگر؛ هرچه نرخ تورم ماهانه به کمتر از نیم درصد و نقطه ‌به ‌نقطه در استان‌ها کمتر یا نزدیک به نرخ تورم سالانه باشد، نشان می‌دهد که نبض تورم روند منطقی‌تر کرده و شهروندان استان‌های یادشده در حاشیه امن‌تری در برابر نوسان قیمت‌ها قرار گرفته‌اند.

رنج تورم برای مردم
مرکز آمار ایران می‌گوید: میانگین افزایش سبد کالاها و خدمات مصرفی در مردادماه در ۳استان ایلام، لرستان و خراسان شمالی نسبت به مردادماه سال گذشته بیش از ۵۰درصد بوده درحالی‌که ساکنان استان‌های فارس، قم، همدان، اصفهان، کرمان، کرمانشاه، سمنان، آذربایجان غربی، تهران و هرمزگان شاهد رشد کمتر قیمت کالاها و خدمات مصرفی در مرداد ۹۸در مقایسه با مرداد ۹۷بوده‌اند زیرا نرخ تورم نقطه‌ به‌ نقطه در این استان‌ها کمتر از میانگین کشور بوده است. میانگین رشد قیمت کالاها و خدمات مصرفی در یک سال منتهی به مرداد امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال به‌ترتیب در استان‌های کردستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، لرستان، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، آذربایجان شرقی، خوزستان، مرکزی، گلستان، قزوین و تهران بالاتر از نرخ تورم کشور برآورد شده آن‌هم در شرایطی که استان مذهبی قم در مرکز ایران کمترین نرخ تورم یکساله را به میزان ۳۵.۷درصد تجربه کرده است.

نبض‌گیری تورم از روستا تا شهر
در مردادماه امسال بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری مربوط به استان لرستان با ۳.۱درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کردستان با ۴دهم درصد کاهش است. همچنین بیشترین نرخ تورم نقطه ‌به‌ نقطه خانوارهای شهری مربوط به استان ایلام ۵۳.۷و کمترین آن مربوط به استان فارس به میزان ۳۲.۵است. افزون براینکه بیشترین نرخ تورم یکساله مربوط به استان ایلام به میزان ۵۰.۲درصد و کمترین آن مربوط به استان هرمزگان به میزان ۳۵.۴درصد است. ازنظر مرکز آمار ایران بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی مربوط به استان لرستان با ۲.۱درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان همدان با یک‌صدم درصد کاهش مربوط می‌شود و بیشترین نرخ تورم نقطه ‌به ‌نقطه در استان ایلام (۵۹.۹درصد) و کمترین آن مربوط به استان کرمان (۴۰.۶) درصد ثبت ‌شده است. بالاترین نرخ تورم سالانه هم به استان کردستان به میزان ۵.۹درصد و کمترین به استان البرز ۳۹.۱درصد اختصاص دارد.

تعداد بازدید : 0

ثبت نظر

ارسال

دنیای خبر