رونمایی از برنامه‌های جدید دولت

سیف با انبساط پولی موافقت می‌کند؟

سیف با انبساط پولی موافقت می‌کند؟

بازار پول: صبح روز شنبه ولی‌اله سیف در کنار محمد باقر نوبخت و علی طیب‌نیا می‌نشیند تا سیاست‌های جدید دولت را به ویژه در خصوص آزادسازی نرخ سپرده قانونی بانک‌ها و کاهش نرخ سود بانکی توضیح دهد. آیا در کنار هم نشستن این ۳ چهره می‌تواند نشاندهنده هماهنگی در تیم اقتصادی دولت باشد؟

جمعه 24 مهر 1394 ساعت 16:8

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک،  دومین بسته دولت یازدهم برای خروج از رکود فردا توسط وزیر اقتصاد، رئیس سازمان مدیریت و رئیس کل بانک مرکزی رونمایی می شود که در آن جزئیات حداقل 6 سیاست جدید بانکی برای افزایش تزریق نقدینگی به اقتصاد اعلام خواهد شد.

حسن روحانی رئیس جمهور چند شب پیش در گفتگوی تلویزیونی با مردم از تدوین بسته جدید خروج از رکود خبر داده و گفته بود: "ما اکنون به یک بسته جدید سیاست اقتصادی نیاز داریم که رونق ما را سرعت ببخشد و برای این کار سیاست‌های کوتاه‌مدت را در 30 بند تدوین کردیم و تیم اقتصادی هفته آینده جزئیات آن را تشریح می‌کنند. البته اجرای بسته سیاست‌های جدید اقتصادی به این معنا نیست که سیاست‌های قبلی دولت کنار گذاشته شده است."

وی با بیان "با گذشت حدود 3 ماه در سال جاری و تحلیل برخی آمار و ارقام به این نتیجه رسیدیم که برای رونق اقتصادی نیاز به برخی تغییر و تحول‌ها داریم" گفت: به تیم اقتصادی دستور دادم در این زمینه مطالعه کنند و بسته سیاست‌های اقتصادی جدیدی را آماده کنند.

بر همین اساس، عصر فردا شنبه 25 مهرماه نشست مشترکی با حضور علی طیب نیا وزیر اقتصاد، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در ریاست جمهوری برگزار و بسته دوم خروج از رکود رونمایی خواهد شد.

* 6 سیاست جدید برای تزریق نقدینگی 

کاهش نرخ سود تسهیلات و سپرده بانکی، کاهش نرخ ذخیره قانونی بانک ها از 13 درصد به 10 درصد، کاهش نرخ سود تسهیلات بین بانکی از 29 درصد به 26 درصد، افزایش تسهیلات بانکی برای خرید کالا و تحریک تقاضای مردم، تزریق 7.5 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی طی دو هفته آینده و تسریع در پرداخت بدهی دولت به پیمانکاران برخی از سیاست‌های جدید دولت برای افزایش نقدینگی و تحریک تقاضا است که در بسته فردا رونمایی می شود.

به گزارش تسنیم، دولت یازدهم سال گذشته نیز بسته خروج غیر تورمی از رکود را رونمایی کرده بود که ظاهرا توفیق چندانی در خروج اقتصاد از رکود نداشته و درپی کاهش شدید نرخ رشد اقتصادی در نیمه اول سال جاری و با انتقادهایی که از داخل دولت به برخی سیاست‌های قبلی شده که نمونه ای از آن در نامه 4 وزیر به رئیس جمهور بروز کرده است، دولت به دستور رئیس جمهور دومین بسته خروج از رکود را با تغییراتی نسبت به بسته اول تدوین کرده است. عمده تغییرات در بسته دوم به تعدیل سیاست‌های انقباضی و افزایش نقدینگی برای تقویت عرضه و تحریک تقاضا مربوط می شود.

 

تعداد بازدید : 20

ثبت نظر

ارسال

دنیای خبر