نرخ سود چند درصد کم می شود؟

برندگان کاهش سود بانکی

برندگان کاهش سود بانکی

دنیای بانک: اقتصاد قرار است روز سه‌شنبه نرخ سود بانکی در شورای پول و اعتبار بررسی شود و آنگونه که علی طیب‌نیا وزیر اقتصادی و دارایی پیشتر گفته بود: احتمال می‌رود نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی کم شود.

جمعه 24 مهر 1394 ساعت 4:2

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، به‌نقل از همشهری، هنوز مشخص نیست گزارش کارشناسی بانک مرکزی درباره دستاوردهای کاهش نرخ سود در اردیبهشت‌ماه چه بوده و این نهاد پولی چه نظری درباره کاهش دوباره سود بانکی ارائه خواهد کرد؟ اما کاهش نرخ سود بانکی آنهم در شرایط تنگنای شدید اعتباری بانک‌ها افزون بر احتمال ایجاد رانت پولی ممکن است به سود برخی بازارهای رقیب تمام شود. این بازارها در حال حاضر هم بین 22 تا 28 درصد سود می‌دهند در حالی که سقف رسمی سود بانکی در حال حاضر 20 درصد است.

  • جذاب شدن اوراق خزانه اسلامی

دولت تصمیم دارد به‌زودی اسناد و اوراق خزانه اسلامی را با نرخ 23تا 26درصد با هدف تسویه بدهی بخش دولتی روانه بازار کند. با کشف اولیه قیمت این اوراق بهادار در فرابورس ایران که روز چهارشنبه‌صورت گرفت، برخی پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که کاهش نرخ سود بانکی به‌ویژه سپرده‌های مردم، ممکن است باعث رونق بازار خرید اوراق و اسناد خزانه اسلامی شود.

اسناد خزانه اسلامی، نوعی از اوراق بدهی است که پذیره‌نویسی ندارد و دولت این اوراق را بابت تسویه دین یا بدهی عملیات یا پروژه‌ای که انجام شده به پیمانکار واگذار می‌کند به همین دلیل می‌تواند ابزار مناسبی برای تسویه بدهی دولت باشد و با ورود این ابزار به بازار سرمایه، تأمین مالی دولت تنوع بیشتری پیدا کرده و روان‌تر خواهد شد. این اوراق، سود پرداختی طی دوره نداشته و صرفا مبلغ اسمی اوراق در سررسید قابل پرداخت است و سود خریداران اوراق از مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش یا دریافت مبلغ اسمی آن در سررسید حاصل خواهد شد.

  • خودروسازان رقیب بانک‌ها

اقدام اخیر برخی خودروسازان داخلی مبنی بر پیش‌فروش محصولات خود با نرخ سود 28درصدی البته می‌تواند به چالشی جدی در شبکه بانکی تبدیل شود. این تصمیم خودروسازان حتی واکنش حمید تهرانفر، معاون نظارتی بانک مرکزی را به همراه داشت. او چندی قبل استدلال خودروسازان مبنی بر هزینه بالای تمام‌شده پول برای صنعت خودرو را با استناد به وعده خودروسازان جهت پرداخت سود 28درصدی به چالش کشید. کاهش سودبانکی البته جذابیت پیش‌خرید خودرو آنهم با نرخ 28درصدی را بیشتر خواهد کرد.

  • بانک‌هایی که سود بیشتر می‌دهند

در حال حاضر برخی بانک‌ها صندوق‌هایی را تحت عنوان «صندوق‌های سرمایه‌گذاری» راه‌اندازی کرده‌اند که سود روزشمار آنها 22 درصد است. هم‌اکنون تابلوهای تبلیغاتی چنین سپرده‌هایی دیده می‌شود که نرخ سود روزشمار بالاتر از نرخ سود رسمی یکساله پرداخت می‌کنند. کاهش نرخ سود بانکی باعث جذاب‌تر شدن چنین صندوق‌هایی می‌شود. در عین حال پیش‌بینی اینکه برخی بانک‌ها برای نفع بردن از کاهش سود بانکی با راه‌اندازی طرح‌های جدید ازجمله صندوق‌ها و افتتاح حساب‌های خاص برای مشتریان خاص چندان دور از دسترس نخواهد بود.

  • وسوسه‌های بازار ارز و طلا

در این میان بازارهای دارای قدرت نقد‌شوندگی بالا ازجمله ارز و طلا در سایه رکود در برخی بازارها نظیر مسکن هم می‌توانند نفعی از کاهش سود بانکی ببرند و وسوسه سرمایه‌گذاری برخی مردم را تشدید کنند. چرا که در صورت اجرای سیاست تک‌نرخی ارز پیش‌بینی می‌شود نرخ آن در میانه 3000 تا 3400 تومان خواهد بود. بروز هرگونه تلاطم در بازار ارز و سکه می‌تواند مانند سال‌های قبل یکی از مقاصد بالقوه نقدینگی باشد.

  • انتقاد از کاهش دستوری نرخ سود

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت درواکنش به موضع وزیر اقتصاد مبنی بر کاهش مجدد نرخ سود بانکی در سال‌جاری گفت: اگر سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی در بخش‌های مختلف اتفاق نیفتد، کاهش نرخ سود بانکی به‌صورت دستوری نمی‌تواند نتایج مطلوبی داشته باشد.

به گزارش ایسنا، محمود دودانگه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، افزود: اگر فقط قرار باشد روی نرخ سود بانکی تمرکز و تأکید شود و به شکل دستوری نرخ سود بانکی کاهش بیابد و از سوی دیگر هم روی نرخ سود تسهیلاتی که بانک‌ها باید در اختیارسرمایه‌گذاران قرار دهند، نظارت کافی وجود نداشته باشد، نمی‌توان انتظار وضعیت مطلوبی را داشت.

تعداد بازدید : 25

ثبت نظر

ارسال

دنیای خبر