gtag('config', 'UA-171795017-1');

سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی هم آمدند

افزایش نرخ سود اوراق بدهی دولت به ۱۸ درصد

افزایش نرخ سود اوراق بدهی دولت به ۱۸ درصد

بانک مرکزی از افزایش نرخ بازده اوراق بدهی دولت در حراج امروز به بیش از ۱۸ درصدخبر داد و اعلام کرد: سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی در فرآیند خارج از حراج و از طریق بورس حدود ۲۳.۹ هزار میلیارد ریال اوراق اراد۳۳ و ۶.۲ هزار میلیارد ریال اوراق اراد۳۵ را در نرخ‌های کشف شده در حراج خریداری کردند. در مجموع، ۴۹.۹ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت در روز سه‌شنبه ۱۷ تیرماه توسط بانک‌ها، نهادهای مالی و سایر سرمایه‌گذاران خریداری شد.

سه شنبه 17 تیر 1399 ساعت 16:47

بانک مرکزی در اطلاعیه ای نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (١٧ تیر ماه ١٣٩٩) را اعلام کرد و از برگزاری حراج جدید اوراق بدهی دولتی در تاریخ ٢٤ تیر ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (١٧ تیرماه ١٣٩٩)

پیرو اطلاعیه روز سه‌‌شنبه ١٠ تیر‌ماه ١٣٩٩ در خصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می‌رساند، ٥ بانک و ٩ صندوق سرمایه‌گذاری سفارش‌های خود را در مجموع به ارزش ٥٧.٢ هزار میلیارد ریال در سامانه‌های بازار بین‌بانکی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش ٦.١ هزار میلیارد ریال اوراق اراد٣٣ با نرخ بازده تا سررسید ١٨.٢ درصد و ١٣.٧ هزار میلیارد ریال اوراق اراد٣٥ با نرخ بازده تا سررسید ١٧ درصد (در مجموع ١٩.٩هزار میلیارد ریال) موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده در روز سه‌شنبه ١٧ تیر‌ماه ١٣٩٩ توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد. 

به علاوه، سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی در فرآیند خارج از حراج و از طریق بورس حدود ٢٣.٩ هزار میلیارد ریال اوراق اراد٣٣ و ٦.٢ هزار میلیارد ریال اوراق اراد٣٥ را در نرخ‌های کشف شده در حراج خریداری کردند. در مجموع، ٤٩.٩ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت در روز سه‌شنبه ١٧ تیرماه توسط بانک‌ها، نهادهای مالی و سایر سرمایه‌گذاران خریداری شد.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (٢٤ تیرماه ١٣٩٩)

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله هفتم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه را در روز سه‌‌شنبه ٢٤ تیر‌ماه ١٣٩٩ اجرا می‌کند. 

اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن‌دار و با تواتر پرداخت سود شش‌ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به شرح جدول زیر است.


1

بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می‌توانند نسبت به ارسال سفارش‌های خود تا ساعت ١٢:٠٠ روز یکشنبه ٢٢ تیرماه ١٣٩٩ تنها از طریق سامانه بازار بین‌بانکی اقدام کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می‌توانند سفارش‌های خود را تا ساعت ١٢:٠٠ روز یکشنبه ٢٢ تیرماه ١٣٩٩ از طریق سامانه مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند.

کلیه نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج می‌توانند سفارش‌های خود را در هر سه نماد به طور جداگانه ارسال کنند. همچنین به نهادهای مالی شرکت‌کننده در این حراج توصیه می‌شود، تنوع‌بخشی به سبد دارایی‌های مالی را در سفارش‌گذاری مدنظر قرار دهند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه‌شنبه ٢٤ تیرماه ١٣٩٩ انجام خواهد شد.

ذکر این نکته ضروری است که، وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم‌گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می‌‌کند و وزارتخانه یاد شده، نسبت به تعیین سفارش‌های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می‌‌کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می‌شود.

همچنین بر اساس جزء (٤) بند «ک» تبصره (٥) قانون بودجه سال ١٣٩٩، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی‌تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین‌کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین‌بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

تعداد بازدید : 274

ثبت نظر

ارسال