آغاز ثبت نام وام کرونای کسب و کارهای فاقد بیمه

همه شاغلان و صاحبان کسب و کارهای فاقد بیمه و آسیب‌دیده از کرونا که متقاضی استفاده از وام و تسهیلات حمایتی کرونا هستند، می‌توانند از امروز به سامانه کارا مراجعه کنند و درخواست وام بدهند.

دوشنبه 16 تیر 1399 ساعت 13:7

ارسال پیامک دعوت مشمولان و متقاضیان فاقد بیمه از پنجشنبه گذشته توسط وزارت کار آغاز شده و کسانی که پیامک وزارت کار را دریافت کرده‌اند، در صورت تمایل می‌توانند به سامانه کارا مراجعه و مراحل ثبت نام خود را دنبال کنند.

صاحبان مشاغل و کسب و کارهایی هم که فاقد بیمه یا کد کارگاهی هستند و  ابن پیامک را دریافت نکرده اند اما متقاضی دریافت تسهیلات حمایتی کرونا هستند، می‌توانند با مراجعه به سامانه کارا از قسمت ثبت نام متقاضی اقدام کنند.

بر این اساس شاغلان کسب و کارهایی که فاقد بیمه یا کد کارگاهی هستند، دستفروشان، قالیبافان، فعالان گردشگری و بخشی از مشاغل فصلی می توانند با ثبت نام در سامانه کارا درخواست خود را برای دریافت تسهیلات حمایتی کرونا ارائه دهند که پس از راستی آزمایی و احصای دقیق اطلاعات مشمول دریافت وام کرونا می شوند.

نکته قابل توجه این است که همه بنگاه‌ها و شاغلان کسب و کارهای فاقد بیمه مشمول دریافت وام کرونا نمی شوند، بلکه آن‌هایی می توانند درخواست وام بدهند و مشمول دریافت وام کرونا شوند که شغلشان برای وزارت کار قابل شناسایی باشد؛ مثلا دستفروشانی که به نوعی اطلاعاتشان توسط وزارت کشور یا شهرداری‌ها به ثبت رسیده باشد یا قالیبافانی که زیرمجموعه وزارت تعاون یا دیگر دستگاه‌ها و سازمان‌ها هستند و اطلاعات آن‌ها در دستگاه‌ها موجود و کسب و کاری که به آن اشتغال دارند، قابل شناسایی باشد.

برهمین اساس معاونت اشتغال وزارت کار، از دستگاه‌های تخصصی و وزارتخانه‌های مختلف اعم از وزارت کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وزارت ورزش و جوانان، وزارت جهاد کشاورزی و ... برای شناسایی، راستی آزمایی و انجام صحیح احراز هویت دعوت کرده است.

پیش از این عیسی منصوری - معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال - وزیر کار به ایسنا گفته بود "در خصوص افراد فاقد بیمه از تشکل‌ها و دستگاه‌های تخصصی درخواست کرده‌ایم که افراد را به ما معرفی کنند تا از این طریق امکان راستی آزمایی وجود داشته باشد؛ به عنوان نمونه یک راننده تاکسی که بیمه ندارد ولی از سهمیه بنزین وزارت کشور استفاده می‌کند و می‌توا