پیدا و پنهان بازار سوم ارزی

رضا کربلائی

پیدا و پنهان بازار سوم ارزی

سرانجام پس از ماه ها کشمکش بین فعالان اقتصادی و بانک مرکزی درباره راه بازگشت ارزهای صادراتی، ستاد اقتصادی دولت تصمیم تازه ای گرفته است تا مسیر تازه ای را برای معاملات ارزی باز کند. این تصمیم به ویژه پس از فشارها و لابی‌های بسیار برای ترخیص هرچه سریع‌تر کالاهای دپوشده در گمرک و تخصیص ارز آن‌ها گرفته شد و حالا باید دید با این تصمیم، التهاب در 2جبهه بازار ارز داخلی و تأمین ارز تجاری فروکش می کند یا اینکه با گذشته مدتی دوباره چالش جدیدی نمایان خواهد شد

سه شنبه 13 آبان 1399 ساعت 13:20

سرانجام پس از ماه ها کشمکش بین فعالان اقتصادی و بانک مرکزی درباره راه بازگشت ارزهای صادراتی، ستاد اقتصادی دولت تصمیم تازه ای گرفته است تا مسیر تازه ای را برای معاملات ارزی باز کند. این تصمیم به ویژه پس از فشارها و لابی‌های بسیار برای ترخیص هرچه سریع‌تر کالاهای دپوشده در گمرک و تخصیص ارز آن‌ها گرفته شد و حالا باید دید با این تصمیم، التهاب در 2جبهه بازار ارز داخلی و تأمین ارز تجاری فروکش می کند یا اینکه با گذشته مدتی دوباره چالش جدیدی نمایان خواهد شد؛ به ویژه آنکه رئیس کل بانک مرکزی در نخستین واکنش به توافق جدید می گوید: «با توافقی که انجام شده است، امیدواریم مشکلی در این زمینه رخ ندهد.» این تصمیم چیست و شرط اجرای موفق توافق تازه چه خواهد بود؟ بانک مرکزی در شرایط سخت تحریم، اولویت خود را تأمین و تخصیص ارز کالاهای اساسی و ضروری قرار داده و تلاش کرده است ارزهای صادراتی به کشور برگردد، اما اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران به عنوان نماینده فعالان اقتصادی همواره با بانک مرکزی بر سر راه بازگشت ارزهای صادراتی دچار چالش بوده است که نمونه بارز این چالش را می توان در ماجرای صادرکنندگان کارتن‌خواب جست‌وجو کرد. حالا بانک مرکزی خواسته یا ناخواسته و بنا بر تصمیم ستاد اقتصادی دولت، تصمیم گرفته است آزادی عمل بیشتری به فعالان اقتصادی بخش خصوصی بدهد تا ارزهای خود را برگردانند. این تدبیر نشان می دهد که آزمون قبلی مبنی بر الزام صادرکنندگان به انجام تعهدهای خود، پایداری و اثربخشی لازم را نداشته است و حالا قرار است که صادرکنندگان در آزمونی جدید، فوری ارز خود را در قالب تأمین مواد اولیه کارخانه ها یا واردات در قبال صادرات برگردانند و دیگر به خالی فروشی و ادعاهای خلاف واقع به گفته رئیس کل بانک مرکزی روی نیاورند.
تصمیم جدید برای راه اندازی بازار سوم معاملات ارزی از آن رو اهمیت ویژه ای دارد که به امضای شخص رئیس جمهور یعنی عالی ترین مقام اجرایی کشور رسیده و مکمل معاملات ارزی در بازار دوم یا همان سامانه نیماست، اما تفاوت اساسی در معاملات ارزی سامانه نیما و بازار سوم و جدید ارزی، به نقش آفرینی وزارت صنعت، معدن و تجارت بستگی دارد که ناظر بر رفتار صادرکنندگان و واردکنندگان خواهد بود؛ به نحوی که باید آن ها را ملزم کند که گردش ریالی و نرخ ارز مبادله شده را در سامانه تجارت به صورت آنلاین به بانک مرکزی اعلام کنند. در واقع با اجرایی شدن بخشنامه جدید ارزی، نوعی تهاتر ارزی بین واردکنندگان و صادرکنندگان صورت می گیرد، با این شرط مهم که منشأ ارز و گردش ریالی حساب واردکنندگان و صادرکنندگان برای بانک مرکزی روشن شود و حتی واردکنندگان می توانند از طریق ارز اشخاص، اقدام به واردات کنند، به شرط اینکه گردش مالی ریالی و ارزی خود را شفاف کنند و به بانک مرکزی و سامانه تجارت اطلاع دهند.
آنچه عیان است، همراهی بانک مرکزی با خواسته فعالان اقتصادی براساس تصمیم ستاد اقتصادی دولت است و آنچه نهانی است و ابهام دارد، این است که آیا سامانه جامع تجارت و نظارت وزارت صمت باعث خواهد شد که شفافیت ارزی ادامه یابد یا اینکه با گذشت زمان دوباره اختلاف ها عیان خواهد شد؛ به ویژه اینکه دغدغه اصلی دولت و بانک مرکزی، مدیریت منابع و مصارف ارزی است که ممکن است محدودیت هایی در ثبت سفارش برخی کالاها را به همراه داشته باشد، زیرا عبدالناصر همتی به صراحت گفته است که در بخشنامه جدید تأکید شده است ثبت سفارش ها برمبنای ورودی ارز به کشور باید مدیریت شود تا مشکل ساز نشود. اشاره او به احتمال انباشت ثبت سفارش برای واردات کالاها و خدمات است که در این صورت تقاضای ارز تجاری بیش از عرضه ارز خواهد شد و نتیجه آن احتمال افزایش نرخ ارز خواهد بود.
واقعیت این است که در تنگنای ناشی از تحریم ها و مسدودشدن کانال های بانکی انتقال ارز و همچنین هزینه زیاد انتقال ارز از کانال صرافی ها، مدیریت بازار ارز سخت و پیچیده شده و چاره ای پیش روی دولت و بانک مرکزی نمانده است جز اینکه به قاعده عرضه وتقاضای ارز تن دهند. مهم این است که شفافیت ارزی قربانی نشود و فرایند های واردات و صادرات در فضای رقابتی و شفاف انجام گیرد. غیر از این باشد، شکست بازار سوم معاملات ارزی محتمل است و هزینه زیاد آن را مردم پرداخت خواهند کرد.

 
تعداد بازدید : 42

ثبت نظر

ارسال